W społeczeństwie funkcjonuje stereotyp osoby wykluczonej cyfrowo, gdzie głównym bohaterem zazwyczaj jest człowiek w podeszłym wieku, który nie posiada smartfona czy komputera i nie odczuwa szczególnej potrzeby korzystania z nich.

-Jednak my widzimy jak ogromna część ludzi po 55-tym roku życia aktywnie korzysta z zasobów Internetu, ale przyznaje, że nie do końca orientuje się w załatwianiu wielu spraw za pośrednictwem sieci. Dlatego ważne aby mieli możliwość uczenia się i poznawania nowych technologii- mówi Małgorzata Kaczorek z Fundacji Tak dla zdrowia.
-Zachęcamy do poznawania nowych rzeczy i dzielenia się swoją wiedzą także na naszym portalu www.senior24h.pl . W czasach gdy dociera do nas tyle nowinek, wiedza starszych może być kluczem do ogarnięcia i życia w spokoju.

Ostatni rok to sprawdzian i dobra lekcja dla tych którzy do tej pory uważali internet i nowe technologie za dziwactwo i fanaberię. Czas pandemii pokazał jak ważny to aspekt naszego życia bo wymusił na nas przeniesienie większości codziennych spraw do Internetu.
To też szereg wyzwań zarówno dla firm i urzędów, jak i obywateli, konsumentów.

We współczesnym świecie trzeba spojrzeć na seniorów  nie jako na osoby osób starsze tylko i wyłącznie przez pryzmat potencjalnych lub faktycznych wykluczeń, chorób czy niepełnosprawności. Warto spojrzeć na nich jak na każdą inną grupę wiekową, przez pryzmat potrzeb, pragnień i dążeń. Wówczas zobaczymy zupełnie inne potrzeby i bardziej ich zrozumiemy. Stanie się dla nas zrozumiały świat tych ludzi Ich spojrzenia na nowe  technologi, usług i produktów oferowanych w ramach wciąż rozwijającego się rynku cyfrowego, w tym srebrnej gospodarki nakierowanej na potrzeby seniorów, jak i powiązanych z nimi usług edukacyjnych podnoszących kompetencje

To że seniorzy zaczynają i chcą poznawać nowe kompetencję i cyfrowe nowinki ma też swoje plusy w dogadywaniu się międzypokoleniowym. Częstym napędem  rozwoju umiejętności w obszarze nowych technologii jest rodzina i przyjaciele, którzy zachęcają seniorów do korzystania z urządzeń i aplikacji ułatwiających komunikację, dostarczających informacji lub po prostu służących rozrywce. Bo przecież “babciu, oprócz dzwonienia do siebie możemy się zobaczyć”.

Porównując 2016 i 2020 rok, seniorzy posiadający smartfony zwiększyli swoje wykorzystanie we wszystkich sześciu badanych aktywnościach internetowych. To główne wnioski zebrane przez Ericsson Consumer Lab na grupie tzw. „młodych seniorów” w wieku 65-69 lat. W 2016 roku połowa z nich przeglądała internet codziennie, obecnie robi to nawet 81%. Co więcej, tylko połowa używała wtedy komunikatorów i korzystała codziennie z mediów społecznościowych, dziś stale korzysta z tych narzędzi 70% seniorów.

Zwłaszcza w obecnych czasach, seniorzy powinni być grupą społeczną, która potrafi świadomie korzystać z sieci. Internet może umożliwić im bezpieczną komunikację z najbliższymi, zarezerwowanie wizyty u lekarza, opłacenie rachunków, sprawdzenie rozkładu jazdy autobusów czy też zrobienie zakupów. To wszystko jest już możliwe. Trzeba tylko spróbować i dać sobie szansę na lepsze i łatwiejsze jutro.  Seniorze jeśli będziesz aktywnymi użytkownikami internetu, możesz rozwijać swoje pasje oraz poszerzać wiedzę. Wpłynie to na Was bardzo korzystnie. Pozostaniecie długo niezależni, sprawia, że pozostają aktywni umysłowo, co może stanowić element profilaktyki antydemencyjnej.

Marta i Magdalena Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram