Kolano, ze względu na duże obciążenie, skomplikowaną budowę i stosunkowo małą ochronę, narażone jest na wiele kontuzji. Jedną z nich jest naderwanie lub całkowite zerwanie więzadła wskutek skręcenia kolana. Jak leczy się naderwane więzadło? Jak wygląda rehabilitacja kolana po naderwanym więzadle? Jaką rolę w ochronie kolana odgrywają mięśnie czworogłowe?

Więzadło poboczne piszczelowe – za co odpowiedzialne jest więzadło w kolanie?

Więzadła poboczne piszczelowe MCL (jak i boczne strzałkowe LCL czy więzadło krzyżowe ACL) stabilizują staw kolanowy, odpowiadając za jego poprawne działanie. Kolano to staw zawiasowy, który z zasady działa do przodu i w tył, chociaż przy częściowym zgięciu, możemy nim w ograniczonym zakresie ruszać na boki.

W przypadku gwałtownego, nieprzewidzianego skrętu kolana, może dojść do uszkodzenia jednego z więzadeł. Najczęściej jest to więzadło poboczne piszczelowe (inaczej przyśrodkowe piszczelowe), które łączy kość udową z kością piszczelową i znajduje się z boku kolana po wewnętrznej stronie nogi. Do jego urazu najczęściej dochodzi podczas jeżdżenia na nartach, kiedy podczas upadku, nogi wykręcają się do środka.

Urazy więzadła pobocznego dzielimy na trzy stopnie: najdelikatniejsze naciągnięcie, naderwanie oraz całkowite zerwanie. Ponadto uraz może być izolowany lub współwystępować z urazem innej części kolana, najczęściej łąkotki. Jeśli dojdzie do naciągnięcia lub naderwania więzadła bez uszkodzenia łąkotki, nie jest potrzebna operacja. Wystarczy leczenie zachowawcze oraz rehabilitacja, dzięki której można wrócić do formy i pełnej aktywności fizycznej.

Rehabilitacja po naderwaniu więzadła pobocznego piszczelowego

W zależności od stopnia uszkodzenia zalecenia lekarza oraz fizjoterapeuty nieco się różnią, ale wszystkie mają na celu przyspieszenie gojenia i regeneracji więzadła oraz zwiększenie zakresu ruchomości, a także zwiększenie siły mięśniowej. Stosowana jest fizykoterapia, prowadzona przez rehabilitanta, jednak dla szybszego efektu zalecane są także samodzielne ćwiczenia w domu.

Na początku odradzane są intensywne ćwiczenia na siłowni czy nawet fitness w domu. Lepiej sprawdzą się ćwiczenia izometryczne, które wzmacniają mięśnie bez obciążania stawów, dlatego polecane są szczególnie tym osobom, które właśnie ze względów zdrowotnych nie mogą jeszcze uprawiać sportów, a zależy im na wzmocnieniu mięśni.

Ćwiczenia izometryczne lubią także sportowcy, którzy wykonując je poza swoimi treningami, wzmacniają mięśnie, poddając je innym bodźcom. W następnej części wyjaśnimy, na czym polegają ćwiczenia izometryczne, jaką rolę odgrywają w rehabilitacji oraz jakie inne korzyści płyną z wykonywania ćwiczeń izometrycznych.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram