Takie pytanie, które stało się naszym tytułem, zadaje Don Vasyl w jednej z jego znanych piosenek z dawnych czasów. Od zawsze wolni, nie dbają o bogactwa doczesne, sami decydują o swoim życiu, a każdy świt jest ich nowym światem, co słońca blaskiem uroki ziemi odkrywa i zieleń z mroku ociera…

Co tak naprawdę wiemy o Cyganach?

Wiemy może niewiele, ale możemy poznać najważniejsze wartości jakimi kierują się w życiu; najbardziej znane potrawy wywodzące się z ich kuchni; rozsławione na całą Polskę piosenki oraz charakterystyczne dla tej kultury przedmioty.

Romowie mieszkający w Polsce za swój priorytet w życiu obierają rodzinę, a w szczególności osoby starsze, które w ich kulturze postawione są w „domowej hierarchii” na samym szczycie. Szacunek do starszych Romów okazywany jest nie tylko czynami jakimi jest duża pomoc w życiu codziennym, którą dostają od młodszych Romów, ale również słowami, czego przykładem jest kierowany do nich zwrot, „Wy”. Dla przykładu młodszy Rom nie zapyta „co zjesz?” tylko „co zjecie?” pomimo tego, że zwraca się do jednej osoby.

Teraz może udajmy się myślami do pysznie pachnącej romskiej kuchni.

Na wstępie warto zaznaczyć, że potrawy zawsze mają intensywny smak, są dobrze przyprawione i zazwyczaj ostre. Szczególnie charakterystyczne tutaj są dania jednogarnkowe, czyli takie które składają się z różnych rodzajów mięs (są podstawą w tej kulturze) oraz dużej ilości rozmaitych warzyw. Gulasz po cygańsku wraz z prawdziwymi plackami drożdżowymi, które w polskiej kuchni zostały zmodyfikowane na ziemniaczane, są doskonałym przykładem obiadu w romskiej rodzinie. 

P.S. Na końcu artykułu dostępny będzie przepis na oryginalne placki drożdżowe

Następnym przystankiem w tej krótkiej wycieczce po świecie Romów jest ich twórczość.

Wspomniany już wcześniej Don Vasyl, jest w Polsce najbardziej znanym muzykiem oraz poetą romskim. Każdy z nas w swoim życiu na pewno nieraz miał okazję usłyszeć utwory, takie jak „Jedno jest niebo dla wszystkich”, „Tańcz ze mną moje życie” czy też znane wszystkim, śpiewane i tańczone na co drugim weselu „Ore ore”

Artysta wraz z rodziną i przyjaciółmi zajmuje się organizacją corocznego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku.

Pozostałościami, a jednocześnie pamiątkami po ich artystycznym i wędrownym trybie życia są kolorowe tabory cygańskie, które za czasów migracji służyły do poruszania się i mieszkania, a obecnie są piękną atrakcją turystyczną.

Warto zobaczyć na własne oczy tradycyjne stroje sceniczne, zawsze bogato zdobione; w żywych, radosnych kolorach; budzące zachwyt oraz podziw wśród publiczności.

Radosne piosenki, energiczne tańce tancerek i tancerzy, wyjątkowe stroje oraz uśmiechy artystów w trakcie koncertów wprowadzają słuchaczy w bardzo dobry nastrój, rozradowanie i dodatkowo umilają czas wolny.

Zachęcamy do odwiedzenia festiwalu poświęconego ich twórczości i zgłębienia kultury wiwatującej radością, przepełnionej słońcem i kolorami, narodu, co bez wytchnienia gna tam, gdzie go serce niesie, owianego tajemnicą, która nieznanymi drogami ich tabory toczy. 

Obiecany przepis na placki drożdżowe:

  • 1 kg mąki pszennej
  • 5 łyżeczek sody oczyszczonej
  • 5 jajek
  • Sól
  • Maślanka (w ilości do uzyskania ciasta jak na pierogi)

Sposób przygotowania: Dodajemy po kolei wszystkie składniki. Ugniatamy ciasto do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Kroimy ciasto na kawałki takiej wielkości i kształtu jaka nam się podoba. Smażymy na oleju na średnim ogniu.

Życzymy smacznego

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram