Pumpernikiel, ciabatta, pita, tortilla, maca, naan… Mimo wielu odmian i nazw, chleb od lat niezmiennie pozostaje podstawą codziennej diety na całym świecie. Statystyczny Polak zjada go rocznie ponad 100 kilogramów. Liczba ta zmniejsza się z roku na rok ze względu na powszechną opinię o jego tuczących właściwościach. Lekarze i dietetycy starają się obalić ten mit twierdząc, że chleb to samo zdrowie! Trzeba nauczyć się wybierać ten najlepszy.

Wbrew stereotypom, chleb zawiera wiele cennych składników pokarmowych takich jak węglowodany, białka i substancje mineralne, co przyczynia się do zwiększenia wydajności mózgu oraz usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego. Kiedy już przekonamy się, że chleb nie jest złem koniecznym, rodzi się w nas pytanie dotyczące rodzaju pieczywa, które zamierzamy spożyć. Podjęcia decyzji nie ułatwia ogromna gama produktów, jaką oferują nam dostawcy. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka cech, którymi charakteryzują się poszczególne typy chleba.

Tzw. pieczywo białe zakwasza organizm, „zapycha”, daje uczucie sytości na krótko, gdyż jest bardzo szybko trawione. Dzieje się tak dlatego, że zawiera znikome ilości błonnika. Chleb żytni, najlepiej z soją i słonecznikiem polecany jest osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Obecne w nim ziarno soi zawiera duże ilości pełnowartościowego białka. Zawarte w soi związki zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Chleb mieszany, np. pszenno-żytni wzbogacony o ziarna słonecznika zawiera witaminy A, D, E, B6 oraz cynk, wapń i żelazo czyli niezbędne składniki dla właściwego funkcjonowania serca. Pestki dyni zawierają również lecytynę, która korzystnie wpływa na pracę naszego mózgu. Dietetycy polecają również chleb graham ze względu na wysoką zawartość błonnika i składników mineralnych. Jest lekkostrawny i niskokaloryczny, dlatego idealnie nadaje się dla małych dzieci i osób z nadwagą.

Jak widać, pozory mylą i wybór odpowiedniego pieczywa wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Niezależnie jednak od tego, na jaki damy się namówić – życzymy wszystkim smacznego!

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram