Prawie 50% osób powyżej 35. roku życia, skarży się na bóle stawowe, nie musi to od razu oznaczać poważnej choroby. Jednak, niestety, po 70-tce dolegliwości stawowe są bardzo bolesne dla 80% chorych.

1 – Czy jest lekarstwo, które definitywnie wyleczy ze zwyrodnienia stawów?

Niestety nie. Istnieją natomiast leki mogące hamować zużycie chrząstek i pomagają stawom odpowiednio się smarować. W przypadku bólu uciekamy się do leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych bez sterydów.

2 – Czy powodem tej choroby jest e zapalenie stawów?

Nie, chorobę wywołuje zużycie mechaniczne stawu, chociaż faktyczne jego  zapalenie może skomplikować przebieg dolegliwości

3 – Czy objawy są odczuwalne już rano, po przebudzeniu?

Nie, bolesne jest zwłaszcza poruszanie się i po całonocnym odpoczynku ból będzie raczej załagodzony. Niemniej jednak rano potrzeba czasu by  rozruszać zdrętwiałe stawy.

4 – Czy ból wzmaga się pod koniec dnia ?

Tak, ból niestety wzrasta wraz z ruchem albo zbyt długim pozostawaniem w jednej pozycji: siedzącej lub stojącej.

5 – Czy z powodu choroby staw może być opuchnięty i zaczerwieniony?

Nie, to jest objaw stanu zapalnego stawu, często towarzyszącemu chorobie. Mówimy wtedy o reumatyzmie.

6 – Czy infiltracje są nieskuteczne i źle tolerowane?

Nie, lokalne infiltracje maja na celu spowolnienie postępów choroby. Zazwyczaj są dobrze tolerowane.

7 – Czy fizjoterapia jest wskazana?

Tak, jej efekt rozluźniający mięsnie pomaga zwalczyć ból i jest zalecana jako terapia uzupełniająca..

8 – Czy powinniśmy unikać ćwiczeń fizycznych?

Nie, poza atakami bólu ćwiczenia są zalecane, pod warunkiem, że nie są zbyt intensywne i są zgodne z naturalnymi ruchami stawów. Osoby aktywne zauważają poprawę swojej sprawności ruchowej i zmniejszenie bólu.

9 – Czy wysokie obcasy sprzyjają pojawieniu się zwyrodnieniu stawu kolanowego?

Tak, istnieją też inne czynniki zwiększające ryzyko choroby np. nadwaga, powtarzające się ruchy wykonywane w pracy czy podczas sportu albo siedzący tryb życia. Niektóre choroby sprzyjają pojawieniu się artrozy (choroby zapalne, cukrzyca, hemochromatoza).. 

10 – Czy można mieć predyspozycje genetyczne w tym kierunku?

Niestety tak.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram