two-ears

Co powoduje zatkanie uszu?


 

Zalegający wosk, problemy z migdałkami, infekcje a może alergia – co najczęściej powoduje zatykanie się uszu i jak możemy skutecznie zwalczyć ten problem? 

Wśród najczęstszych przyczyn zatykania się uszu wymienić należy:

  • zbyt dużą ilość woskowiny w trąbce Eustachiusza
  • wodę znajdującą się w uchu
  • zmiany wysokości (być może zauważyłeś to podczas lotu)
  • infekcje zatok
  • infekcje ucha środkowego
  • alergie
  • problemy z migdałkami
  • przeziębienie

Oto najpopularniejsze sposoby leczenia zatkanych uszu:

Istnieje wiele różnych sposobów rozwiązania problemu zatkanych uszu. Niektóre z nich wymagają użycia leków, ale równie dobrze możemy walczyć z tą dolegliwością domowymi sposobami. W niektórych przypadkach może być konieczne skontaktowanie się z lekarzem w celu uzyskania recepty.

Manewr Valsalvy

Manewr Valsalvy polega na natężonym wydechu przy zamkniętych drogach oddechowych, gdy zgromadzone w płucach powietrze zostaje poddane próbie wydalenia przy zamkniętej głośni.

Olej mineralny

Rozgrzej dwie lub trzy łyżki oleju, ale uważaj, aby nie był on zbyt gorący. Sprawdź to na dłoni lub nadgarstku, aby upewnić się, że jest to bezpieczna temperatura i nie podrażnisz sobie skóry. Następnie użyj zakraplacza, aby umieścić jedną lub dwie krople w uchu. Trzymaj głowę pochyloną przez 10 do 15 sekund. Powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie przez pięć dni.

Nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu

Najpierw połącz nadtlenek z ciepłą wodą w misce. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zastosować go w taki sam sposób, jak w przypadku oleju (powyżej).

Krople do uszu

Możesz kupić krople do uszu w aptece. Używaj ich zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Spraye do nosa lub doustne leki zmniejszające przekrwienie

Aerozole do nosa i doustne leki zmniejszające przekrwienie, mogą być szczególnie przydatne podczas latania. Są one często bardziej skuteczne jako leczenie zapobiegawcze. Są dostępne bez recepty.

Nawadnianie uszu

Irygacja ucha może być wykonywana w domu. Kiedy woskowina zostanie zmiękczona, nawadnianie może pomóc ją wypłukać.

Ciepły kompres lub para wodna

Spróbuj umieścić ciepły kompres na uchu lub po prostu weź gorący prysznic. Prysznic może pomóc w dostaniu się pary do przewodu słuchowego. Tylko pamiętaj, aby pozostać pod prysznicem przez co najmniej 5 do 10 minut.

***

Aby zdiagnozować problemy ze słuchem i sposób działania w przypadku konkretnego pacjenta, warto zacząć od podstawowego badania słuchu. Bezpłatną diagnostykę oferuje m.in. Amplifon, którego salony znajdują się w wielu miastach w Polsce.

Umów się wizytę online

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram