Zapalenie krtani to proces zapalny, który atakuje błonę śluzową krtani i strun głosowych. Choroba ta charakteryzuje się pojawieniem się kaszlu i utraty głosu.

Pojawienie się zapalenia krtani może wiązać się z różnymi infekcjami i czynnikami niezakaźnymi. Choroba rozwija się w wyniku wirusów układu oddechowego (grypy, adenowirusów itp.) i niektórych bakterii. Za możliwą przyczynę tej patologii uważa się również wdychanie chemikaliów, palenie tytoniu, refluks żołądkowy. Warto zauważyć, że choroba ta może również wystąpić z powodu nadmiernego napięcia strun głosowych (śpiew, długie wykłady).

Czynnikami predysponującymi do rozwoju zapalenia krtani są urazy krtani i strun głosowych, hipotermia, przewlekłe choroby układu oddechowego. Zapalenie krtani charakteryzuje się stanem zapalnym i obrzękiem błony śluzowej krtani i strun głosowych. Pojawia się znacząca infiltracja płynu zapalnego przez ścianę krtani. Mówimy o wysięku, który gromadzi się w świetle tego narządu. W związku z tym pojawia się kaszel.

Początkowy etap zapalenia krtani objawia się zmianą głosu. W niektórych przypadkach może to być całkowita utrata głosu. Jednocześnie z tym objawem, pojawia się suchość, drapanie i bolesność w gardle.

Diagnostyka instrumentalna obejmuje laryngoskop. Badanie to pomaga ocenić stan dotkniętych błon śluzowych. W niektórych przypadkach używa się bardziej nowoczesnej metody wizualizacji. Mówimy tu o endoskopii.

Wyraźny suchy kaszel jest wskazaniem do stosowania leków przeciwkaszlowych i rozrzedzających plwociny. Obecność gorączki wiąże się z zastosowaniem leku obniżającego gorączkę.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram