Zapalenie krtani to proces zapalny, który atakuje błonę śluzową krtani i strun głosowych. Choroba ta charakteryzuje się pojawieniem się kaszlu i utraty głosu.

Pojawienie się zapalenia krtani może wiązać się z różnymi infekcjami i czynnikami niezakaźnymi. Choroba rozwija się w wyniku wirusów układu oddechowego (grypy, adenowirusów itp.) i niektórych bakterii. Za możliwą przyczynę tej patologii uważa się również wdychanie chemikaliów, palenie tytoniu, refluks żołądkowy. Warto zauważyć, że choroba ta może również wystąpić z powodu nadmiernego napięcia strun głosowych (śpiew, długie wykłady).

Czynnikami predysponującymi do rozwoju zapalenia krtani są urazy krtani i strun głosowych, hipotermia, przewlekłe choroby układu oddechowego. Zapalenie krtani charakteryzuje się stanem zapalnym i obrzękiem błony śluzowej krtani i strun głosowych. Pojawia się znacząca infiltracja płynu zapalnego przez ścianę krtani. Mówimy o wysięku, który gromadzi się w świetle tego narządu. W związku z tym pojawia się kaszel.

Początkowy etap zapalenia krtani objawia się zmianą głosu. W niektórych przypadkach może to być całkowita utrata głosu. Jednocześnie z tym objawem, pojawia się suchość, drapanie i bolesność w gardle.

Diagnostyka instrumentalna obejmuje laryngoskop. Badanie to pomaga ocenić stan dotkniętych błon śluzowych. W niektórych przypadkach używa się bardziej nowoczesnej metody wizualizacji. Mówimy tu o endoskopii.

Wyraźny suchy kaszel jest wskazaniem do stosowania leków przeciwkaszlowych i rozrzedzających plwociny. Obecność gorączki wiąże się z zastosowaniem leku obniżającego gorączkę.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 12 lat. Pierwsze kroki w zawodzie stawiała jako redaktorka portalu o tematyce rozrywkowej. Doświadczenie dziennikarskie zdobywała w portalu dla kobiet oraz w serwisie popularnonaukowym. Prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej, współpracowała z działem zdrowotnym w Wirtualnej Polsce, redagowała portal dla rodziców oraz serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W portalu www.senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Lubi rozmowy z ludźmi, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram