Gniezno to miejsce w centralnej Polce idealne na weekend. Podobnie jak Rzym mieści się na siedmiu wzgórzach. Uznawane jest za pierwszą stolicę Polski. Pełniło rolę najważniejszego ośrodka władzy. W państwie Polan Gniezno odgrywało zawsze kluczową rolę. To właśnie w Gnieźnie powstał pierwszy kościół, to z Gniezna na swoją ostatnią misyjną wyprawę wyruszył  św. Wojciech i to w tym mieście odbył się w 1000 roku Zjazd Gnieźnieński. To w końcu Gniezno było miejscem koronacji pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysława II i Wacława II.

Co warto w Gnieźnie zobaczyć :

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha
Katedra stanowi bogatą kartę historii Polski. Zaliczana jest do jednych z najbardziej znanych polskich kościołów. Wznosi się na Wzgórzu Lecha. W jej podziemiach zachowały się pozostałości budowli sakralnych z X wieku.

Drzwi Gnieźnieńskie

Wykonane są z brązu. Ukazane na nich sceny ilustrują życie i męczeństwo św. Wojciecha.Wyeksponowane są w kruchcie znajdującej się w dawnym wejściu przy wieży południowej. Pochodzą z końca XII wieku i stanowią jedno z najcenniejszych dzieł sztuki romańskiej w Polsce.

 

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

W muzeum znajduje się wiele unikatowych eksponatów, a w szczególności przedmiotów liturgicznych, związanych z postaciami historycznymi. Do najcenniejszych eksponatów należy agatowy kielich św. Wojciecha. Godne uwagi są również unikatowe drewniane rzeźby sakralne. Muzeum w okresie od maja do października.

 

Muzeum Początków Państwa Polskiego


Muzeum w ciekawy sposób prezentuje zbiory przedstawiające dzieje samego miasta, jak i dzieje Piastów. Ekspozycja podzielona jest na cztery wystawy, z czego trzy prezentują dzieje kolebki państwa polskiego, a ostatnia przedstawia kolekcję XIX wiecznych obrazów olejnych, będących malarskimi wizjami państwa Piastów.

Gnieźnieńska Kolejka Wąskotorowa

Warto również pamiętać o Gnieźnieńskiej Kolejce Wąskotorowej, która zaprasza w sezonie turystycznym. Kolejka pokonuje 38-kilometrowy odcinek po torach szerokości 750 mm. Wagony ciągnięte są przez parowozy oraz lokomotywy spalinowe. Pociąg porusza się po trasie Gniezno-Niechanowo-Witkowo-Powidz-Przybrodzin-Anastazewo i z powrotem. Kolejka kursuje od końca czerwca do początku września w weekendy i święta.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram