„Kielce od dziesięcioleci są stolicą województwa świętokrzyskiego. Urzekają wyjątkowością przyrody, historii, walorami literackimi, etnograficznymi czy turystycznymi. Każdy odnajdzie tu coś interesującego i wyjedzie z Kielc z bagażem wspomnień.”

Na terenie Kielc znajdziemy takie atrakcje jak :

Muzeum Zabawek i Zabaw

Odwiedzić warto także największe oraz najstarsze muzeum zabawek w Polsce, gdzie na powierzchni 641 metrów kwadratowych prezentowanych jest kilka tysięcy eksponatów. Zobaczyć w nim można m.in. zabawki historyczne i ludowe, lalki z całego świata, modele samochodów, samolotów, statków czy kolejkę elektryczną. Nie brakuje również  wystaw interaktywnych. Co ciekawe, zwiedzający trzy razy dziennie (o godzinie 11, 12 i 13) zobaczyć mogą Babę Jagę „wychodzącą” z wieży zegarowej. Muzeum mieści się w zabytkowym XIX – wiecznym budynku dawnych hal targowych.

Pałac biskupów krakowskich


Pałac jest doskonale zachowany i  należy do najcenniejszych zabytków miasta. Powstał w pierwszej połowie XVII wieku na zlecenie biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika, wielkiego kanclerza koronnego. Jego styl stanowi formę przejściową pomiędzy renesansem a barokiem. Stanowi on jeden z najdoskonalszych przykładów wielkopańskiej rezydencji wczesnobarokowej. Obecnie mieści się w nim Muzeum Narodowe, gdzie wśród ekspozycji stałych podziwiać można m.in. wnętrza XVII i XVIII – wieczne oraz Galerię malarstwa polskiego i europejskiego.W budynku odbywają się  również liczne wystawy czasowe, koncerty, wykłady, a nawet imprezy rodzinne.Pałac jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dla miłośników literatury :Muzeum lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego znajduje się w pobliżu katedry w dawnym budynku gimnazjum, do którego oprócz twórcy „Przedwiośnia” uczęszczał Bolesław Prus oraz Adolf Dygasiński. W muzeum podziwiać można m.in. pierwsze wydania dzieł pisarza takich jak : „Snobizm i postęp”, „Uroda życia”, zbiór rzeźb przedstawiających bohaterów Żeromskiego, eksponaty związane z okresem dzieciństwa autora i osobami mu najbliższymi oraz materiały dokumentujące lata nauki oraz twórczość Żeromskiego.

Muzeum Geologiczne

W muzeum Geologicznym, zostały zgromadzone eksponaty, które ukazują 600 milionów lat historii Gór Świętokrzyskich. Podziwiać w nim można około tysiąca okazów skał, skamieniałości oraz minerałów. Szczególne zainteresowanie budzi fragment szkieletu wieloryba z Pińczowa, z okresu trzeciorzędu.

 

 

Warto również zobaczyć katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, noszącej tytuł bazyliki mniejszej. W lewej nawie podziwiać można rzeźbę Matki Boskiej wykonanej z galeny oraz późnogotycki tryptyk z około 1500 roku. Z kolei w prawej, uwagę przykuwa cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, który został koronowany przez Jana Pawła II w 1991 roku.

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram