Grupa naukowców z Massachusetts General Hospital w Bostonie w USA odkryła, że ​​chroniczne narażenie na hałas zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, udarów mózgu i ataków serca. 

Badaniem objęto 499 pacjentów o średnim wieku 56 lat, którzy przeszli tomografię komputerową mózgu i naczyń krwionośnych. Wyniki badania określają aktywność jądra migdałowatego – regionu mózgu, który odgrywa rolę w regulacji stresu i reakcji emocjonalnych.

Pięć lat później, podczas drugiej fazy badania, naukowcy odkryli, że 40 ochotników miało udar lub zawał serca w określonym czasie. Okazało się, że u ludzi żyjących w warunkach silnego zanieczyszczenia hałasem, na przykład w pobliżu autostrad lub lotnisk, ciało migdałowate było bardziej aktywne, a poziom zapalenia tętnic był wyższy. Ryzyko zawału serca i udaru zwiększyło się trzykrotnie.

Naukowcy planują obecnie przeprowadzenie dodatkowych badań w celu ustalenia, czy zmniejszenie poziomu hałasu może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w populacji ogólnej, i uważają, że wyniki te powinny być brane pod uwagę przez lekarzy jako niezależny czynnik w ocenie ryzyka wystąpienia chorób serca.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram