Zaburzenie to dotyczy wszystkich grup wiekowych – jednak liczba seniorów z zaburzeniem dwubiegunowym będzie rosła w miarę starzenia się populacji. Oto, co należy o nim wiedzieć. 

Choroba afektywna dwubiegunowa może pojawić się w każdym wieku. Według jednego z badań, 10 procent nowych przypadków tej choroby występuje po 50. roku życia. W przeszłości wierzono, że objawy dwubiegunowe powoli znikają wraz z wiekiem. Jednak nowsze badania wykazały, że wcale tak nie jest, a wiele z nich sugeruje nawet, że nieleczone zaburzenie dwubiegunowe faktycznie pogarsza się z biegiem czasu.

Opieka nad seniorami zmagającymi się z chorobą afektywną dwubiegunową często spada na barki członków rodziny -małżonków i dorosłe dzieci.

Oto, co członkowie rodziny powinni wiedzieć o chorobie afektywnej dwubiegunowej u osób starszych.

Choroba afektywna dwubiegunowa u seniorów: Objawy

Tak jak depresja nie jest normalną ani naturalną częścią starzenia się, podobnie, nie są nią epizody maniakalne związane z zaburzeniem dwubiegunowym. Jednak seniorzy mogą nie wykazywać klasycznych objawów manii, takich jak uniesienie i uczucie znajdowania na szczycie świata.

Wśród objawów często spotykanych u starszych ludzi należy wymienić pobudzenie i drażliwość – mówi Michael First, profesor psychiatrii klinicznej na Uniwersytecie Columbia i redaktor najnowszych wytycznych diagnostycznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Inne typowe objawy u dorosłych to: rozproszenie uwagi, dezorientacja, nadpobudliwość i psychoza.

Kiedy dwubiegunowość pojawia się po raz pierwszy po 60. roku życia, może być dość ciężka – mówi Carrie Bearden, doktor nauk medycznych, profesor psychologii i nauk behawioralnych w UCLA i ekspert w tej dziedzinie.

Często jest to szybka, cykliczna forma zaburzenia, charakteryzująca się częstymi epizodami depresji i manii. W rezultacie, dwubiegunowi seniorzy mogą być w stanie silnej depresji. Dodatkowo, seniorzy z zaburzeniem dwubiegunowym wykazują istotne zmiany w funkcjonowaniu poznawczym – dokuczają im trudności z pamięcią, percepcją, oceną i rozwiązywaniem problemów.

Choroba afektywna dwubiegunowa u seniorów: Diagnoza

Pierwszym krokiem w uzyskaniu pomocy dla starszego członka rodziny, jest zaplanowanie pełnego badania lekarskiego, aby wykluczyć inne problemy medyczne. Choroba Alzheimera, demencja, a nawet nowotwór mózgu, mogą naśladować pewne aspekty choroby afektywnej dwubiegunowej. Niektóre leki również mogą wywoływać objawy dwubiegunowe. Przykładowo, leki przeciwdepresyjne i kortykosteroidy mogą powodować manię.

Każdy, kto ma ponad 60 lat, i ma podejrzenie choroby afektywnej dwubiegunowej, potrzebuje pełnej opieki medycznej, w tym omówienia wcześniejszych dolegliwości zdrowotnych, wywiadu rodzinnego i oceny wszystkich dostępnych bez recepty leków – radzi dr First.

Jeśli jest to uzasadnione, kolejnym krokiem jest skierowanie do specjalisty zdrowia psychicznego.

Choroba afektywna dwubiegunowa u seniorów: Leczenie

Istnieją szczególne względy podczas leczenia osób z chorobą afektywną dwubiegunową. Starsi pacjenci mogą tolerować lub metabolizować leki z inną szybkością niż młodsi dorośli, więc mogą potrzebować różnych dawek. Starsi ludzie mogą również mieć inne schorzenia i przyjmować inne leki.

Leczenie w tej grupie wiekowej jest więc o wiele bardziej skomplikowane, ponieważ lekarze muszą brać pod uwagę interakcje leków, a także fakt, że leki mogą być tolerowane w inny sposób. Jednakże, starsze osoby z chorobą dwubiegunową zawsze powinny być leczone z powodu manii i depresji. Pomocnych może się tu okazać wiele specyfików. Warto również rozważyć możliwość podjęcia terapii.

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie, której nie jesteś w stanie samodzielnie zagwarantować odpowiedniej opieki, omów z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz wsparcia ze strony profesjonalistów?

ORPEA POLSKA od ponad 15 lat opiekuje się seniorami

W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o  zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny.

ORPEA POLSKA doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie.

ORPEA POLSKA tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram