Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Jest cichym zabójcą, ponieważ rozwija się powoli, czasem latami;  nie dając jednoznacznych objawów, co sprawia, że często bywa rozpoznawany dopiero w zaawansowanym stadium. Gdy nie da się już nic zrobić.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce żyje ponad 115 tys. osób z tego typu nowotworem. Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet (po raku płuca) oraz trzecim u mężczyzn po raku prostaty i po raku płuca.

Narodowy Fundusz Zdrowia wysłuchał próśb środowiska związanego z tym tematem i od 1 marca 2020 roku chemioterapia w warunkach domowych jest dostępna. Po roku od pierwszej decyzji NFZ, idzie o krok dalej  umożliwiającej stosowanie chemioterapii w domu wszystkim pacjentom z rakiem jelita grubego będą mogli otrzymać chemioterapię w warunkach domowych – także, gdy są objęci programem lekowym.

Specjaliści podkreślają, że bardzo istotnym w leczeniu jest to, że chemioterapia w warunkach domowych to ogromna wygoda i bezpieczeństwo dla pacjentów szczególnie w kontekście trwającej od roku pandemii COVID-19. Wielu pacjentom otrzymywanie leczenie za pośrednictwem infuzora elastomerowego (Infuzory to jednorazowe urządzenia medyczne zastępujące dwudniową hospitalizację dla chorych z rakiem jelita grubego. Który pozwala na utrzymanie aktywności zawodowej i normalne funkcjonowanie. Decyzja ta jest wspólnym sukcesem Fundacji EuropaColon Polska, pacjentów, klinicystów, a także całego systemu ochrony zdrowia.

W kraju każdego roku diagnozuje się około 18 tys. zachorowań na raka jelita, który jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn i drugim u kobiet. Raka jelita grubego wykrywa kolonoskopia. Jeżeli w najbliższej rodzinie występowała ta choroba, zaleca się wykonanie badania po skończeniu 40. roku życia. Osoby bez wywiadu rodzinnego powinny wykonać kolonoskopię po 50. roku życia. Jednak z badań wynika, że kolonoskopii nigdy w swoim życiu nie robiło aż 61 proc. 55–64-latków i 58 proc. osób w wieku 65+. W Polsce wprowadzono program przesiewowy raka jelita grubego, który przeprowadza się u osób pomiędzy 50-65 rokiem życia.

Co ważne i wielokrotnie podkreślane, pacjentom, zwłaszcza świeżo zdiagnozowanym, potrzebne jest wsparcie psychiczne, pomoc psychologa (w tym czasie choćby w formie wideo porady), która powinna być zlecana na równi z rozpoczęciem działań medycznych. Rak jelita grubego to bardzo wstydliwa choroba…

Trzeba bardzo mocno podkreślić i powtarzać, że wczesnym stadium nowotwór jelita grubego możliwy jest do całkowitego wyleczenia! Ale tylko wtedy gdy zauważymy wcześnie, że coś się dzieje. Konieczne jest przeprowadzenie badań przez specjalistów onkologów, którzy ocenają stan pacjenta i wdrożą właściwe  postępowanie dla konkretnego chorego.

Nie bójmy się iść do lekarza, gdy zauważymy niepokojące objawy.
Pamiętajmy, że korzystanie z badań profilaktycznych, dieta antyrakowa, ruch oraz ograniczenie używek może w znaczącym stopniu zmniejszyć ryzyko powstania nowotworu jelita grubego.

 

Autor: Marta Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram