Z trwającym przez kilka tygodni bólem stawów zawsze warto udać się do lekarza lub wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Źródłem dolegliwości jest najczęściej powstały w obrębie stawu stan zapalny. Jeśli nie spróbujemy go wyciszyć, problem będzie narastał. 
W konsekwencji może dojść do poważnego uszkodzenia stawu i torebki stawowej, co uniemożliwi nam sprawne funkcjonowanie.

Ból stawów – co go powoduje?

Nie ma jednej przyczyny bólu stawów. U osób młodych tego typu dolegliwości mogą wystąpić po intensywnym wysiłku fizycznym lub w wyniku urazu, u osób starszych – z powodu związanej z wiekiem choroby zwyrodnieniowej. Ból stawów często towarzyszy również takim chorobom jak dna moczanowa, borelioza, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, łuszczycowe zapalenie stawów czy choroby nowotworowe. Osoby z nadwagą i otyłością również bardzo często skarżą się na bóle stawów, które są najczęściej efektem powstałych obciążeń.

Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa, że unikniemy powikłań

Chcąc uchronić się przed groźnymi powikłaniami takimi jak zwyrodnienie stawów, rehabilitację powinniśmy zacząć już w momencie pojawienia się pierwszych objawów. Istnieje wówczas największa szansa na to, że ból stawów oraz toczący się w ich obrębie stan zapalny ustąpią bez zażywania środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które jak wiadomo pomagają tylko na chwilę, a w dodatku bardzo obciążają wątrobę. Nie uderzają też w faktyczną przyczynę bólu, a jedynie tuszują ją. Tymczasem dzięki właściwie zaplanowanej fizjoterapii możemy usunąć nie tylko ból i stan zapalny w stawie, ale również poprawić jego ruchliwość i zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Jak diagnozuje się przyczynę bólu stawów

Jeśli ból stawów utrzymuje się już od dłuższego czasu, warto udać się na konsultację do dobrego fizjoterapeuty. Po zapoznaniu się z wynikami przeprowadzonych badań (np. RTG, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy USG bolącego stawu), przeprowadzeniu dokładnego wywiadu na temat stanu zdrowia oraz diagnostyki funkcjonalnej, fizjoterapeuta ustali, co jest rzeczywistą przyczyną bólu stawów. Oczywiście przedstawi też metody leczenia, które w danym przypadku dadzą najlepszy efekt terapeutyczny.

Najskuteczniejsze metody leczenia bólu stawów

Bóle stawów leczy się m.in. za pomocą kinezyterapii (ćwiczeń ruchowych), oczywiście odbywającej się pod nadzorem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Same ćwiczenia to za mało, aby pozbyć się dolegliwości. Terapię warto rozszerzyć o zabiegi z zakresu medycyny fizykalnej, w tym dającej szybką ulgę w bólach stawów terapię polem magnetycznym niskich częstotliwości. Dzięki temu, że działa ono silnie przeciwzapalnie i przeciwbólowo jest powszechnie stosowane właśnie w leczeniu bólu stawów. Pole magnetyczne niskich częstotliwości, poprzez zmianę ładunku czerwonych krwinek, przyspiesza wiązanie tlenu. Ułatwia też transport tlenu i substancji odżywczych do wnętrza komórki oraz wydalanie toksyn.

Żeby PMNC mogło jednak spełniać swoje zadanie, parametry zabiegu muszą być dobierane indywidualnie do przypadku. Najlepiej przez fizjoterapeutę, który na podstawie zebranego wcześniej wywiadu z pacjentem oraz testów funkcjonalnych będzie wiedział jakiego programu (jakiej częstotliwości, natężenia oraz kształtu fali) użyć, aby osiągnąć zamierzony efekt. Indywidualny dobór zabiegu jest tym, co różni prywatne gabinety fizjoterapii od gabinetów świadczących usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Te drugie często używają przestarzałego sprzętu oraz tylko kilku z wielu dostępnych programów. Niska jakość zabiegów z użyciem PMNC oferowanych na NFZ powoduje, że wielu pacjentów korzysta z usług prywatnych placówek.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram