Statystyki pokazują, że ból kręgosłupa może dotyczyć nawet 84% Polaków. Jedynie połowa z nich decyduje się na terapię – tymczasem brak odpowiedniego leczenia może wiązać się z obniżeniem jakości życia, a nawet utratą zdrowia. Z czasem chory może mieć problemy z codziennym funkcjonowaniem. Na szczęście można tego uniknąć. Trzeba tylko zareagować odpowiednio wcześnie.

Skąd bierze się ból kręgosłupa?

W związku ze starzeniem się organizmu problemy z kręgosłupem i jego bóle u wielu osób pojawiają się wraz z wiekiem. Coraz częściej dotykają jednak również ludzi młodszych. Dlaczego? Do przyczyn bólu kręgosłupa należą takie czynniki jak siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa ciała czy brak aktywności fizycznej. Zdarza się, że ból pleców ustępuje – w ogromnej większości jednak powraca, często nasilony.

Środki przeciwbólowe – czy to dobre rozwiązanie?

Warto zdać sobie sprawę, że środki przeciwbólowe są rozwiązaniem tylko chwilowym – nie rozwiązują jednak rzeczywistego problemu bólu kręgosłupa. Pomagają bowiem jedynie w pozbyciu się bólu, a nie działają na jego przyczynę. Z czasem organizm przyzwyczaja się ponadto do ich działania, konieczne są więc coraz większe i większe dawki. To również może niekorzystnie wpłynąć na organizm.

Poznanie przyczyny bólu kręgosłupa – pierwszy krok do zdrowia

Co zrobić, żeby poznać przyczynę bólu? Należy udać się do specjalisty (ortopedy, neurologa) i wykonać konkretne badania. Najczęściej są to tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny albo RTG. Oprócz tego do postawienia diagnozy niezbędne są dokładny wywiad i konsultacja z fizjoterapeutą.

Jak pozbyć się bólu kręgosłupa?

Wiele osób myśli o operacji – powinna ona być jednak ostatecznością. Tym bardziej, że jeśli chora osoba nie zmieni swoich nawyków, ból szybko powróci. Co jest zatem podstawą leczenia kręgosłupa? To dobrana do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta fizjoterapia. Warto połączyć różne rodzaje fizjoterapii: manualną, ćwiczenia ruchowe i fizykoterapię (oddziaływanie na tkanki energią).

Do najskuteczniejszych form fizykoterapii należy pole magnetyczne niskich częstotliwości, które bardzo często przynosi szybką ulgę również przy przewlekłych i ostrych bólach. To możliwe, ponieważ pole magnetyczne przenika do najgłębszych struktur – błon komórkowych – dzięki czemu z organizmu usuwane są toksyny, a komórki stają się bardziej dotlenione i odżywione. Terapia polem magnetycznym działa nie tylko przeciwbólowo, ale też przeciwzapalnie i regeneracyjnie.

Leczenie polem magnetycznym – na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki?

Aby leczenie polem magnetycznym było skuteczne, zabieg powinien być dobrany do stanu zdrowia i dolegliwości pacjenta, powinien też trwać odpowiednio długo. Tymczasem zabiegi wykonywane na NFZ często u każdego pacjenta wyglądają tak samo, a co więcej – trwają kilka-kilkanaście minut. Przy wyborze placówki warto więc sprawdzić, czy stosuje ona różne programy i w jaki sposób kwalifikuje pacjentów do konkretnej serii zabiegów. Tylko wtedy terapia polem magnetycznym przyniesie ulgę w bólu kręgosłupa.

Autor: www.asklepios.org.pl

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram