Kiedy dni stają się krótsze, ryzyko depresji wzrasta. Nowe badanie zaprezentowane podczas konferencji European College of Neuropsychopharmacology w Berlinie wyjaśnia, dlaczego niektórzy ludzie cierpią na depresję podczas okresu zimowego.

Naukowcy z University of Copenhagen w Danii stwierdzili, że osoby z afektywną chorobą sezonową (SAD – seasonal affective disorder) doświadczają związanych z porą roku znaczących różnic w sposobie regulacji neuroprzekaźnika serotoniny w porównaniu do większości ludzi.

SAD pojawia się jesienią, kiedy spada ilość światła. Dlatego mieszkańcy krajów północnej Europy są na nią bardziej narażeni. SAD występuje tam u jednej osoby na sześć (dotyczy to także Polski).

Kopenhascy naukowcy w badaniu wykorzystali pozytonową tomografię emisyjną (PET), aby przeprowadzić strategię porównań podłużnych u 11 osób z SAD i 23 osób zdrowych. Odkryli, że u „sezonowców” zimą występuje inny niż w lecie poziom białkowych transporterów serotoniny (SERT). Jest ich więcej (o 5%), a co za tym idzie, serotonina szybciej zostaje usunięta.

Serotonina (5-HT) jest wpływającym na samopoczucie neuroprzekaźnikiem. Działanie dużej liczby leków antydepresyjnych (np. z grupy SSRI – selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny) polega na zatrzymywaniu serotoniny w synapsach, gdzie może swobodnie działać.

Jedna z badaczek zaangażowanych w badanie, Brenda McMahon, powiedziała, że członkowie ekipy wierzą, że znaleźli przełącznik, którym mózg operuje, kiedy musi dostosować serotoninę do zmieniających się pór roku. SERT niesie serotoninę z powrotem do komórek nerwowych, gdzie ta nie jest aktywna. Im transportery szybciej działają, tym mniejsza jest aktywność serotoniny.

Profesor Siegfried Kasper z Wiednia przypomniał, że badania nad SAD prowadzono już wcześniej. Jest to jednak pierwszy eksperyment analizujący pacjentów pod kątem wyników ich badań na przestrzeni lata i zimy.

„Jest to wystarczające potwierdzenie zależności SERT i SAD” – twierdzi naukowiec.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram