To już czwarty raz, kiedy w październiku Łódź i inne miasta zaświecą na zielono, przyłączając się do Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej #17milionów. W tym roku organizator Kampanii: łódzka Fundacja Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat” wspólnie z krajowymi ekspertami z dziedziny ortopedii dziecięcej i rehabilitacji, zwraca uwagę Polaków jak ogromnie ważna jest profilaktyka neurogennego zwichnięcia stawu biodrowego w prawidłowym funkcjonowaniu i samodzielności dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.

Kampania #17milionów realizowana będzie od 1 do 31 października 2018 i umożliwi wykonanie bezpłatnych badań RTG stawów biodrowych dzieci z MPD.

Na całym świecie już ponad 17 milionów osób cierpi na Mózgowe Porażenie Dziecięce. W Polsce szacuje się, iż przeszło 19 tysięcy dzieci i młodzieży w wieku 0-18 lat, to osoby z MPD. Fundacja Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat”, która od 15 lat zajmuje się specjalistyczną terapią dzieci z MPD jest pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej #17milionów dedykowanej osobom z mózgowym porażeniem dziecięcym. Fundacja pokazuje, iż istnieje wiele sposobów na publiczne wyrażanie solidarności z osobami cierpiącymi na MPD, podejmując szereg działań mających na celu pomoc niepełnosprawnym w ich zmaganiach z codziennością.

Głównym celem realizowanej od czterech lat kampanii #17milionów jest uwrażliwienie społeczeństwa oraz zwrócenie uwagi na codzienne problemy osób z MPD. Natomiast podczas tegorocznej edycji naszymi działaniami, dzięki wsparciu krajowych ekspertów medycznych z dziedziny ortopedii i rehabilitacji, chcemy zainicjować wdrożenie Krajowego Programu Profilaktyki Neurogennego Zwichnięcia Stawów Biodrowych u dzieci i młodzieży dotkniętych MPD. Działania informacyjne adresujemy do środowiska medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci z MPD, jak również osób decyzyjnych w kwestiach zapewnienia osobom niepełnoprawnym kompleksowej opieki.” – opowiada Izabela Jachim-Kubiak Prezes Fundacji Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat” – organizator kampanii.

Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Marek Jóźwiak z Ortopedyczno – Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi  w Poznaniu „Jedyną możliwą formą profilaktyki zwichnięcia stawów biodrowych u dzieci z MPD jest systematyczne, raz w roku, wykonywanie zdjęcia RTG bioder oraz podejmowanie właściwych decyzji leczniczych będących konsekwencją stanu radiologicznego stawów biodrowych.”

Dlatego też od 1 do 31 października 2018 w ramach tegorocznej Kampanii #17milionów, w całej Polsce w wybranych placówkach medycznych możliwe będzie wykonanie bezpłatnych badań RTG stawów biodrowych dzieci z MPD. Skierowanie na badania oraz więcej informacji na ten temat dostępnych jest na: http://17milionow.pl/strona-g/podstrona-bezplatne-badania-profilaktyczne-dla-dzieci-z-mpd/

Bezpłatne badania RTG stawów biodrowych dzieci z MPD będzie można wykonać w kilkunastu placówkach na terenie kraju: http://17milionow.pl/strona-g/podstrona-bezplatne-badania-profilaktyczne-dla-dzieci-z-mpd/

Ponadto, podobnie jak w latach ubiegłych, w geście solidarności z osobami dotkniętymi MPD, 05.10.2018 o godz. 19.00 w całej Polsce na zielono zaświeciło kilkadziesiąt zabytkowych obiektów i budynków użyteczności publicznej oraz setki profili społecznościowych osób prywatnych, instytucji i  znanych osób publicznych. Ambasadorami kampanii zostali m.in.: Olga Borys, Cezary Żak, Maria Pakulnis, Robert Janowski, Paulina Młynarska, Agnieszka Więdłocha, Maciej Pieprzyca, Mateusz Grzesiak, Monika Zamachowska, Magdalena Witkiewicz czy Alek Rogoziński.

Swoje poparcie osobom dotkniętym MPD można będzie okazać również w sportowy sposób, biorąc udział w wyzwaniu sportowym #17milionówMetrów. Każdy od 1 do 31 października może biegnąc, idąc czy jadąc np. na rowerze dodać do wyzwania swoje metry, aby wspólnie osiągnąć cel – 17 milionów metrów. Więcej informacji o wyzwaniu dostępnych jest na: http://17milionow.pl/strona-g/wyzwanie-sportowe-17milionowmetrow/ 

Zwieńczeniem tegorocznej Kampanii #17milionów będzie Koncert Charytatywny, odbywający się 27 października w Sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej, w którym po raz pierwszy w Łodzi wystąpi Dorota Miśkiewicz z projektem PIANO.PL.

Każda osoba może przyłączyć się do kampanii #17milionów i wesprzeć ją w indywidualny sposób. Więcej informacji o Kampanii i sposobach zaangażowania się dostępnych na: www.17milionow.pl

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram