Kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Nasi bliscy dostali od nas życzenia i drobne prezenty. O naszych babciach i dziadkach powinniśmy jednak pamiętać przez cały rok…

Na co zwrócić uwagę wybierając prezent dla swoich najbliższych? Dlaczego zamiast pudełka czekoladek czy ciepłych kapci, wato poszukać prezentu, który pomoże zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną? W rozmowie z dr n. med. Andrzejem Bystrowskim, szukamy idealnego prezentu dla babci i dziadka.

Babcia i dziadek to osoby, na które zawsze można liczyć! Przecież to właśnie oni przez lata służyli ciepłym słowem, uśmiechem i pyszną szarlotką. To im zawdzięczamy opiekę, troskę i cenne rady. Dziadkowie przez lata brali udział w naszym wychowaniu, pozwalając na dodatkową porcję słodyczy i zabawy do późna. Co podarować im z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka a także zupełnie naturalnie – bez okazji? 

Pomysł na prezent

Najlepsze prezenty to prezenty od serca. Ciekawym pomysłem może być pakiet badań, np. w kierunku osteoporozy czy USG Doppler kończyn dolnych.

Osobom starszym zalecamy regularne badania kontrolne, dzięki którym możemy razem z pacjentem monitorować jego stan zdrowia. Warto przekonać Babcię i Dziadka do kontrolowania morfologii, badania ogólnego moczu, sprawdzania poziomu cukru we krwi oraz dokonywania pomiarów ciśnienia tętniczego. Dobrze jest też sprawdzić stan tempa utraty masy kostnej. Zmiany w układzie kostnym postępują wraz z wiekiem. Kontrola gęstości naszych kości pozwala nam nie tylko oszacować ryzyko złamań, jak również  pomaga skontrolować efekty leczenia – radzi dr n. med. Andrzej Bystrowski z Salve Przychodnia.

Ponadto, warto pamiętać regularnych badaniach w domu. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, jaki występuje wśród Polaków, jest nadciśnienie tętnicze. 

Osoby starsze często zapominają o przeprowadzaniu regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego. To poważny błąd ponieważ regularny pomiar umożliwia i ułatwia prowadzenie leczenia hipotensyjnego. Pewnym ograniczeniem jest możliwość popełnienia błędu przez mierzącego, stąd podkreślana jest konieczność właściwego przeszkolenia chorego lub członka rodziny w zakresie techniki przeprowadzania samego pomiaru ciśnienia krwi – dodaje specjalista z Salve Przychodnia.

Poszukując prezentu dla dziadka lub babci, warto pomyśleć o aparacie do pomiaru ciśnienia. Przed wyborem najlepszego modelu zwróćmy uwagę na to, czy urządzenie posiada certyfikaty jakości. Decydując się na zakup ciśnieniomierza dla dziadków, warto poszukać aparatu, który będzie prosty w obsłudze. Szukajmy urządzeń z mankietem  naramiennym, z  odpowiednią szerokością , u osób otyłych należy stosować szersze mankiety. Duży wyświetlacz ułatwi odczyt. Unikajmy aparatów nadgarstkowych.

Przydatnym prezentem dla dziadków będzie również organizer/pudełeczko na leki.

Jak dowiadujemy się na podstawie wywiadu z pacjentami, osoby starsze często zapominają o przyjmowaniu leków. Nie kontrolują dawek, a co gorsze, w roztargnieniu dnia codziennego czasem zapominają całkowicie o przyjmowaniu leków –  podkreśla dr n. med. Andrzej Bystrowski z Salve Przychodnia.

Pozytywne nastawienie i ruch

Kolejną bardzo często lekceważoną chorobą, która dotyka osób starszych, jest depresja. Wyprowadzka dzieci, przejście na emeryturę, kiepska kondycja fizyczna często bywają przyczyną utraty pewności siebie i przygnębienia u osób starszych. Depresja i załamanie nerwowe mogą być również początkiem poważniejszych schorzeń. Warto o tym pamiętać nie tylko z okazji z Dnia Babci i Dziadka. Czasem kilkuminutowa rozmowa z naszymi dziadkami, będzie dla nich miłą niespodzianką. Warto zwrócić uwagę na wydarzenia organizowane z myślą o seniorach w naszym mieście. 

Takie zajęcia to wspaniała okazja do nawiązania nowych kontaktów, wyjścia z domu i co najważniejsze – do ruchu. Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, redukuje ryzyko zawału serca oraz wydłuża życie. Ponadto, obniża ciśnienie tętnicze oraz przeciwdziała rozwojowi otyłości, cukrzycy i hiperlipidemii. Ćwiczyć należy systematycznie, co najmniej 4-5 razy w tygodniu, a nawet codziennie. Codziennie należy ćwiczyć nie krócej niż 30–45 minut. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia nie powinny wykonywać zbyt męczących ćwiczeń (siłownia, podnoszenie ciężarów) – bez nadwyrężania i forsowania organizmu! Pamiętajmy również, by przed rozpoczęciem ćwiczeń przeprowadzić delikatną rozgrzewkę, nie rozpoczynajmy treningu zbyt raptownie. Pacjentom, u których zdiagnozowano schorzenia w obrębie układu krążenia, ograniczmy aktywność fizyczną na świeżym powietrzu w wyjątkowo upalne, wietrzne i wilgotne dni. Zrezygnujmy z ćwiczeń, jeśli w ostatnim czasie wystąpił dotychczas nieodczuwalny: ból w klatce piersiowej, brak tchu lub kołatania serca (wtedy pamiętajmy, aby koniecznie skonsultować się z lekarzem). Poziom aktywności fizycznej naszym dziadkom należy dostosować do ich stanu zdrowia, nie rozpoczynajmy ćwiczeń bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą – mówi dr n. med. Andrzej Bystrowski z Salve Przychodnie.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram