W naszym regionie jest wiele atrakcji turystycznych i możliwości do spędzenia aktywnie czasu ze swoimi wnuczkami. W każdym z głównych miast Kujaw z Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu czy Kruszwicy znalazłoby się nawet po kilka atrakcji. Pozwolę sobie opisać tylko niektóre z atrakcji, które sama osobiście miałam okazję zobaczyć.

Park dinozaurów Jura Park w Solcu Kujawskim

Park został otwarty w 2008 roku w Solcu Kujawskim, zajmujący blisko 12 hektarów i tym samym jest największym parkiem tego typu w Europie.

Park jest połączeniem zabawy i edukacji zarówno dla dzieci, dorosłych jak i seniorów. Każdy znajdzie tu coś dla Ciebie, dzieci oprócz zabawy mogą zapoznać się z życiem sprzed milionów lat idąc ścieżką edukacyjną, która jest centralnym punktem parku. Warto też odwiedzić Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha, który należy do części parku – w nim znajdziemy bogatą kolekcję skamielin. Do muzeum należy również Ogród Zimowy z reliktowymi roślinami.

Podczas spaceru zobaczyć możemy ponad sto modeli dinozaurów w skali 1:1! Oczywiście z tabliczkami informacyjnymi ?. Możemy zobaczyć także park owadów i wybrać się na dobrze wyposażony plac zabaw, przejechać się kolejką.

Na terenie parku znajduje się także sklep z pamiątkami i restauracja Jaskiniowa.

Muzeum archeologiczne w Biskupinie

Biskupin leży na trasie nr pięć z Poznania do Bydgoszczy. I właśnie tam znajduje się gród Biskupiński, który położony jest na półwyspie obok jeziora biskupińskiego. Na tym terenie powstało Muzeum Archeologiczne. Ten rodzaj atrakcji również jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dla dzieci taka dużo atrakcji.

Osada została zrekonstruowana i dzisiaj jej fragment jest dostępny dla turystów. Powstała ona około 700 lat p.n.e., otoczona była drewniano-ziemnym wałem obronnym oraz wieżą strażniczą wraz z bramą wjazdową. Dawniej w Grodzie żyło około 700 mieszkańców, którzy uprawiali rolę, hodowali zwierzęta i uprawiali rzemiosło w tym tkactwo, odlewy z brązu i żelaza ale również i myślistwem, rybołówstwem czy zbieractwem.

Rezerwat archeologiczny jest jednym z największych w Europie, jest uznany za pomnik historii. W rezerwacie znajdują się następujące zabytki: rekonstrukcja obozowiska łowców i zbieraczy, osada pierwszych rolników, osada obronna i osady na półwyspie, groby skrzynkowe oraz chata Pałucka, która jest wpisana również do rejestru zabytków.

Leśny park kultury i wypoczynku „Myślęcinek”

Myślęcinek uznany jest za największe w Polsce park miejski, znajduje się 3 km od centrum Bydgoszczy. Jest to idealne miejsce dla dzieci dorosłych jak i seniorów.

Jest idealnym miejscem na spacery czy jazdę na rowerze na terenie parku znajduje się mnóstwo atrakcji między innymi jest to zoo, ośrodek rekreacji konnej, park rozrywki, a także ogród botaniczny. Jest także możliwość jazdy kolejką oraz zabawa w Lunaparku. Dla starszych wnucząt czeka skatepark.

Na terenie Myślęcinka naturalnymi atrakcjami są różne wzgórza, stawy.  Na największym stawie możemy zobaczyć wyspę Ptasia, jej nazwa pochodzi stąd, że mają tam swoje siedlisko Mewy śmieszki i Rybitwy. Na terenie parku jest także Polana Różopole, odbywają się to niezliczone koncerty, zjazdy a także festiwale oraz wydarzenia sportowe. Uważam, że park jest doskonałym miejscem do spędzenia czasu z wnuczkami na świeżym powietrzu.

Uzdrowisko w Ciechocinku oraz tężnie solankowe

Ciechocinek jest uznawane za miasto uzdrowiskowe, znajdują się to między innymi: szpitale uzdrowiskowe, senatoria, ośrodki wypoczynkowe, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje. W części uzdrowiskowej możemy napotkać bardzo wiele zieleni parki, dywany kwiatów. Ciechocinek uznawany jest za jeden z bardziej znanych uzdrowiskowych miast w Polsce i Europie. Jest to idealne miejsce dla seniorów oraz wnucząt.

  Będąc w Ciechocinku obowiązkowo należy przejść się wzdłuż tężni solankowych. Trzy tężnie ułożone w kształcie podkowy są unikatowe w skali Europy i są jednocześnie największymi budowlami tego typu. Łączna długość tężni to 1,7 kilometra. Tężnia stanowi naturalny leczniczy inhalator, wokół budowli tworzy się w ten sposób mikroklimat bogaty w jod.

  Warto też zajrzeć do Parku Zdrojowego, który utrzymany jest w angielskim stylu. To właśnie tam możemy zobaczyć fontannę Jaś i Małgosia, muszlę koncertową oraz w centrum parku Pijalnię Wód Mineralnych. Park ten ma powierzchnię 19 hektarów, a ozdobą parku jest dąb szypułkowy Konstanty będący pomnikiem przyrody.

  Kolejną atrakcją może być Teatr Letni zbudowany z drewna, który wybudowano w 1891 roku. Teatr był poddawany renowacjom i obecnie w pobliżu znajduje się podświetlana fontanna, przy alejce są 4 kurtyny wodne, które również są podświetlane, pojawiły się nowe ławeczki. A przed Teatrem stoi pomnik Jerzego Waldorffa z psem Puzonem.

Wycieczka do Ciechocinka w wiosenny lub letni dzień to idealna propozycja dla seniorów z wnukami. Wystarczy wziąć ze sobą wodę i można wyruszyć na spacer podziwiając piękno natury. Po spacerze oczywiście warto iść na lody lub obiad w jednych z restauracji lub kawiarni w Ciechocinku. ?

           

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram