Pełna lodówka na święta

Na ulicy Petrusewicza, obok Aquaparku, jest pętla autobusu N i nowy punkt socjalny MPK. Od piątku 20 grudnia stoi tu też lodówka społeczna Fundacji Weź Pomóż. Idea pomagania potrzebującym połączyła dwie na pozór nie związane ze sobą instytucje. Do zapełnienia lodówki może też przyłączyć się każdy z nas. Ten, kto planuje przed świętami wizytę w Aquaparku lub korzysta z linii N. To proste.

– Masz za dużo jedzenia? – włóż je do lodówki! Potrzebujesz jedzenia? – wyciągnij je z lodówki! – w takich prostych słowach Jan Piontek, pomysłodawca akcji społecznych dla najuboższych, a na co dzień motorniczy MPK, opowiada o idei lodówek społecznych. Ma nadzieję, że dzięki kolejnej lodówce, która powstała dzięki współpracy Aquaparku z MPK Wrocław w nadchodzące święta na wrocławskim Południu nikt nie zasiądzie do pustego stołu. Piontek jest znany z tego, że pomaga innym. Dzięki niemu powstało już 40 lodówek społecznych i to nie tylko we Wrocławiu, ale i poza jego granicami. Jest organizatorem licznych działań charytatywnych, do których przyłączyć może się każdy mieszkaniec i każda firma czy instytucja.

– W naszym Aquaparku działają dwie restauracje: Aquabar i Saunabar, które przygotowują posiłki dla prawie dwóch milionów odwiedzających ten obiekt rocznie. Klienci restauracji mają do wyboru wiele dań jednocześnie, w postaci otwartego bufetu. To potężne wyzwanie organizacyjne i logistyczne. Z jednej strony naszym gościom nie może niczego zabraknąć, z drugiej – staramy się nie marnować jedzenia – wyjaśnia Grzegorz Kaliszczak, prezes Aquaparku. – Tak wpadliśmy na pomysł współpracy z fundacją Jana Piontka.

Kilka miesięcy temu Aquapark przekazał Piontkowi na cele jego Fundacji busa, nieużywanego już przez Aquapark, dzięki któremu żywność trafia do tych, którzy z jakiś względów nie mogą sami po nią wyjść z domu.

– Bardzo się cieszę ze wsparcia Aquaparku. Dzięki temu, że dostaliśmy busa w ciągu miesiąca przewozimy ponad 30 ton żywności – mówi Jan Piontek. – Od momentu otrzymania busa przejechaliśmy ponad 3 tys. km. Współpracujemy z ośrodkiem kobiet po przemocy, mops-ami z różnych miast, Bankiem Żywności. Teraz rozpoczynamy nowy projekt – Szafy Społeczne. Zbieramy od mieszkańców Wrocławia i okolic odzież, którą następnie przekazujemy osobom potrzebującym. 

Po przekazaniu busa, Aquaparku rozpoczął przymiarki do lodówki społecznej. Okazało się, że z pozoru proste przedsięwzięcie wiązało się z konkretną inwestycją związaną z przyłączem energetycznym. I tutaj z pomocą przyszło wrocławskie MPK.

– Bardzo cenię inicjatywę Jana Piontka i umiejętność łączenia pracy zawodowej z działalnością charytatywną. Tym bardziej doceniam też gest Aquaparku i chciałem pomóc. Tak się złożyło, że planowaliśmy akurat przyłącze do nowego punktu socjalnego MPK i zobowiązaliśmy się, że uwzględnimy przy tej inwestycji także zasilenie lodówki – wyjaśnia Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław . – To będzie pierwsza lodówka społeczna na pętli linii MPK. Potrzebujący będą mogli do niej łatwo dojechać, a pasażerowie przy okazji oczekiwania na autobus, zapełnić ją małym „co nieco” – dodaje prezes MPK

Aquapark będzie z pewnością największym dostawcą żywności do lodówki, ale liczy na to, że nie jedynym.

– Będziemy też zachęcać naszych gości do tego, aby przy okazji wizyty u nas, zabierali ze sobą jedzenie, które miało by się zmarnować. Liczymy, że dając przykład zachęcimy też innych do pomagania – dodaje Paweł Rańda, wiceprezes Aquaparku.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram