Anna Dymna urodziła się 20 lipca 1951 roku w Legnicy. Polska aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka i prezes Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Mieszka w Rząsce pod Krakowem z mężem, aktorem i reżyserem teatralnym Krzysztofem Orzechowskim. Zaraża pozytywną energią i zachwyca młodzieńczym wyglądem już od lat.

W swoim życiu, Anna Dymna zagrała w kilkudziesięciu rolach teatralnych i prawie 100 filmowych. Mogliśmy ją zobaczyć m.in. w takich produkcjach, jak: „Janosik” (1974), „Trędowata” (1976), „Znachor” (1981), „Mistrz i Małgorzata” (1988), oraz „Wiedźmin” (2001).

Laureatka wielu odznaczeń i wyróżnień, m.in. Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (2014), Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2004) oraz Srebrnego Krzyża Zasługi (1989). W 2004 roku nagrodzona Superwiktorem za całokształt pracy artystycznej.

W jednym z wywiadów, zapytana o definicję szczęścia wypowiedziała następujące słowa:

Szczęście jest wtedy, kiedy człowiek się budzi i wie, że jest komuś potrzebny.

 

Na pytanie czy boi się starości, aktorka odpowiedziała, że jej zdaniem, jest ona sprawiedliwa dla wszystkich.

Zawsze się cieszyłam z tego, co mam. Wolę zmieniać to, co mi się nie podoba, a jest ode mnie zależne. Kiedy źle, uśmiecham się. W szpitalu, gdzie trafiłam po ciężkim wypadku, usłyszałam: „Pani jest jakaś nienormalna. Była pani prawie umierająca, a tak uśmiechnięta jak promień słońca”. Im bardziej boli, tym bardziej jestem radosna. Odziedziczyłam to po mojej mamie. O starości mogłabym okropne rzeczy powiedzieć, ale jest sprawiedliwa dla wszystkich. Zabiera nam wzrok, słuch, sprawność fizyczną i przyjaciół. Czasem ze zgrozą myślę: Boże, odszedł kolejny świadek mojej młodości – zdradziła w wywiadzie dla Vivy.

Anna Dymna zapytana, jak długo zamierza jeszcze tak pędzić, odpowiedziała:

Ile mi Pan Bóg pozwoli i jeden dzień dłużej. Na wszelki wypadek nie pytam go o to. Pędzić na pewno będę w taki sposób, jakby każdy dzień miał być ostatnim, żeby nie zmarnotrawić ani minuty. A co później, nie wiem.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram