Od dawna zdajemy sobie sprawę, że towarzystwo psa ma znaczny wpływ na aktywność fizyczną. Korzyści widoczne są szczególnie w przypadku seniorów.

Tym razem temat wzięli pod lupę amerykańsko-angielscy naukowcy. Zebrali seniorów żyjących z psami oraz samotnie i starannie stworzyli dwie grupy (zachowując zgodność w masie ciała, stanie zdrowia, sytuacji socjalnej i ekonomicznej, miejscu zamieszkania etc.)

Trzy razy do roku, przez tydzień aktywność badanych była rejestrowana poprzez czujniki activPAL zamocowane na udzie. Pozwoliło to na bardzo dokładne śledzenie całej serii parametrów: czas spędzony na siedząco, na stojąco, długość i rytm marszu, ilość kroków…

Co wykazała analiza? Dwa podstawowe wnioski:

• towarzystwo psa podniosło czas marszu o średnio 22 min dziennie, co daje 2760 dodatkowych kroków o umiarkowanej prędkości każdego dnia

• właściciele psów rzadziej przyjmują pozycję siedzącą, nie zauważono jednak znaczącej różnicy w czasie przeznaczonym na odpoczynek.

Wyliczenie dodatkowych kroków pozwoliło stwierdzić dlaczego właściciele psów stanowią większość (87%) wśród osób uprawiających 150 min aktywności fizycznej tygodniowo. Tylko 47% osób nie posiadających psa przestrzega tego zalecenia. Autorzy badania twierdzą, że wyniki właścicieli psów były porównywalne z tymi u osób 10 lat młodszych!

Krótko mówiąc, dla seniorów (ale nie tylko!) – towarzystwo psa przynosi konkretne korzyści zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym.

Seniorze, jeśli nie masz w domu zwierzaka – możesz go zaadoptować. Wybierz się do najbliższego schroniska, w którym znajdziesz mnóstwo wspaniałych zwierząt, które potrzebują twojego ciepła i uwagi. Skorzystasz na tym zarówno ty, jak i twój pupil.

If you are a coffee drinker, have a cup or two, and you can stash can you help me with my homework an iced coffee in your locker to have during the break
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

strojanek

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram