Szacuje się, że co 9 mieszkaniec Unii  Europejskiej ma zdiagnozowaną chorobę sercowo-naczyniową. Około 50 mln mieszkańców Unii Europejskiej musi leczyć się na choroby sercowo-naczyniowe, koszty rocznego leczenia sięgają nawet do 210 miliardów euro. Jak można wpłynąć na swój stan zdrowia? Otóż najważniejsza jest aktywność fizyczna i zmiana dotychczasowego trybu życia na zdrowszy. W grupie ryzyka zachorowania na  choroby układu krążenia znajdują się osoby starsze. 

W statystykach GUS-u jako przyczyna zgonów wyraźnie dominuje choroba niedokrwienna serca (prawie 40 tys. przypadków w roku 2017), która wynika z gromadzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Na skutek tej choroby do mięśnia sercowego dopływa niedostateczna ilość natlenionej krwi, co objawia się m.in. bólem dławicowym. W przypadku mężczyzn choroba wieńcowa prowadzi do niemal co drugiego zgonu kardiologicznego (ponad 40 proc.), a w przypadku kobiet do co trzeciego (30 proc.).

Głównymi przyczynami chorób serca są:

-Nieodpowiednia dieta. Wspomniane już tłuszcze utwardzone i biały cukier są jedną z podstawowych przyczyn problemów z sercem, jakie mogą być spowodowane przez niewłaściwą dietę.

-Otyłość. Każdy nadmierny kilogram zwiększa ryzyko choroby o 3%. Ponadto otyłość może prowadzić do cukrzycy, która z uwagi na zachwianie poziomu cukru we krwi, stanowi jedną z przyczyn kłopotów z sercem.

-Palenie papierosów. Nałóg tytoniowy może być przyczyną zawału, a zerwanie z nim może doprowadzić do wyzdrowienia, po wystąpieniu choroby.

-Brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia ma destrukcyjny wpływ na cały organizm i może powodować niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzycę II stopnia, udar mózgu, depresję i wiele innych problemów.

W ostatnich latach poziom aktywności fizycznej polaków wzrastał, jednak od czasu początku pandemii i lockdownu poziom aktywności polaków sukcesywnie maleje. Podczas pandemii powinniśmy zwracać szczególną uwagę na naszą aktywność fizyczną, gdyż sport wzmacnia naszą odporność. Jednak wciąż spory odsetek ludności nie uprawia żadnej aktywności fizycznej, a jest to aż 37%. Brak aktywności jest prostą drogą do wielu chorób serca i nie tylko. Uprawianie sportu stosuje się jako formę terapii w większości chorób układu krążenia.

Brak ruchu wpływa na serce

Eksperci uważają, że lockdown, przez który zostały zamknięte wszystkie obiekty sportowe będzie miał długotrwałe skutki, które odbiją się na naszym zdrowiu.  Po zaprzestaniu aktywności fizycznej bardzo szybko dochodzi do spadku masy mięśniowej – nawet o 10% w ciągu miesiąca. O 0,5% każdego dnia  spada wydolności organizmu. Aktywności zdrowe dla serca polegają na umiarkowyanym ruchu i wysiłku tlenowym poprawiającym krążenie. Są to np. codzienne czynności:
– spracery i szybkie marsze,
– porządki i praca w ogrodzie,
– aktywności rodzinne (gry i zabawy),
– pływanie,
– jazda na rowerze.

Nie wiesz jak zmotywować się do aktywności fizycznej? Najważniejszą przyczyną jest twoje zdrowe serce, najważniejszy mięsień w ciele, wyznacz sobie cel i sukcesywnie staraj się go spełniać. Warto skorzystać z pomocy trenerów personalnych, którzy dostosują odpowiednią dietę i ćwiczenia dla twojego zdrowia.

Praca zdalna stresuje Polaków

ONZ podaje, że praca zdalna sprawia również, że jesteśmy bardziej narażeni na stres i bezsenność. Dodatkowo osoby wykonujące swoje obowiązki w domowym biurze przepracowują więcej niepłatnych nadgodzin. Długotrwały stres jest niekorzystny dla zdrowia, a najgroźniejszy jest ukryty, przewlekły, który nie objawia się nagłymi skokami adrenaliny, lecz pozostaje na niskim, ale zauważalnym poziomie. Złe samopoczucie od stresu, huśtawka nastrojów, ciągłe napięcie emocjonalne to wszystko sprawia, że organizm zaczyna szwankować. Wpływ stresu na zdrowie najpierw odczuwalny jest w psychice, a z czasem pojawiają się fizjologiczne symptomy: nadciśnienie, kołatanie serca, problemy z niestrawnością, bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej, chudnięcie lub tycie, wrzody żołądka, napięcie mięśniowe prowadzące do urazów i stanów zapalnych. Zapobiec nadmiernie stresującej pracy zdalnej można za pomocą aktywności fizycznej.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram