Osoby, które regularnie uprawiają sport cieszą się lepszą równowagą, siłą mięśni i zręcznością. Mniejsze jest ryzyko upadku i to dotyczy szczególnie osób starszych. Poza tym, o czym wszyscy wiedzą, regularne ćwiczenia poprawiają samopoczucie.

Jak osiągnąć najlepsze rezultaty?

• Nie pozostawajcie zbyt długo w pozycji siedzącej: oglądając telewizję, czytając czy szydełkując wstawajcie co 20 – 30 minut, aby rozprostować nogi. Przynajmniej raz dziennie wyjdźcie na spacer.

• Wykonujcie każdego dnia tyle ćwiczeń, ile możecie. Ćwiczenie nie zawsze oznacza sport: obowiązki domowe, praca w ogrodzie, zabawa z dziećmi, wyprowadzenie psa… wiele codziennych spraw to po prostu ćwiczenia.

• Przemieszczajcie się (np. po zakupy) na pieszo lub rowerem, gdy tylko jest to możliwe. Wybierajcie schody zamiast windy, wysiadajcie z autobusu czy tramwaju przystanek wcześniej i dokończcie trasę na pieszo.
• Trzy do pięciu razy w tygodniu spróbujcie spędzić czas bardziej intensywnie: szybki marsz, przejażdżka rowerem, pływanie, taniec, tai-chi… Gdy już zaczniecie, stopniowo każdego tygodnia wydłużajcie czas trwania aktywności i jej częstotliwość.
• Znajdźcie partnera, z którym nawzajem będziecie się motywować do ćwiczeń albo zapiszcie się do klubu sportowego.
• Dwa – trzy razy w tygodniu wykonujcie ćwiczenia wzmacniające równowagę, gibkość i siłę mięśni. Dostosujcie intensywność ćwiczeń do waszych możliwości. Warto poradzić się fizjoterapeuty.
• Zawsze wybierajcie ćwiczenia, które lubicie, dostosowane do waszych możliwości i wyznaczcie sobie realne cele.

Writer’s relief staff says june 16, 2009 at 10 39 am a
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram