Często narzekamy, że nasze życie jest wypełnione stresem. Bywa, że doprowadza nas to do choroby. Niejednokrotnie kilka zmian wystarczy, by było nam lżej. Poniżej kilka pomysłów na zdrowy relaks według Johna Powella, autora książki „W poszukiwaniu siebie”.

Pozbądźmy się napięcia

Tradycyjna definicja napięcia brzmi: „przerost aktywności umysłu przy niedostatecznej aktywności ciała”. Zatem spróbujmy znaleźć swój własny sposób na codzienną aktywność fizyczną. Rodzaj ruchu dobierzmy do własnych upodobań, abyśmy chętnie je wykonywali i czerpali z ruchu satysfakcję i radość. Ćwiczenia fizyczne pomogą oczyścić krew i mózg z substancji chemicznych odpowiadających za stres. Przy okazji wytworzą się endorfiny, które przyniosą nam odprężenie i poczucie szczęścia.

Bądźmy dla siebie łagodni

Warto poświęcić kilka chwil na nic nie robienie. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i powoli oddychaj. Wyobraź sobie, że przebywasz w spokojnym, przyjemnym miejscu – prawdziwym lub wymyślonym przez ciebie samego. Rozluźnij mięśnie i odpoczywaj ciesząc się chwilą z samym sobą – to ważne.

Własna pasja nade wszystko

Żyjąc w nieustannym biegu często zapominamy o rzeczach, które naprawdę nas interesują. Pozwólmy sobie na chwilę przyjemności i zróbmy coś, co nas pasjonuje. Zadowoleni z siebie i odprężeni będziemy w stanie więcej dać innym.

Porozmawiajmy

Warto znaleźć kogoś, komu ufasz i przy kim czujesz się bezpiecznie. Opowiedz o tym, co cię gnębi i wysłuchaj zwierzeń drugiej osoby. Taka wzajemna wymiana emocji pozwoli na zbudowanie relacji, pomoże obu osobom się oczyścić i nabrać energii do dalszego działania.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram