Liczne badania pokazują dobroczynne działanie ruchu na nasz organizm. Okazuje się nawet, że regularne spacery mogą zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Już krótki marsz niesie ze sobą pozytywne skutki, ale w tym przypadku im więcej, tym lepiej.

Brytyjscy badacze stwierdzili niedawno, że maszerowanie żwawym tempem przez 10 min dziennie przynosi widoczne korzyści dla zdrowia. Jak udowadniają naukowcy z American Cancer Society, którzy obserwowali 140 tys. seniorów w ciągu 15 lat, najważniejsze, by w ogóle się ruszać. Maszerowanie i spacerowanie zaś, to aktywność dostępna dla większości z nas.

Rezultaty wieloletnich badań pokazują, że w porównaniu z zupełnym unikaniem ruchu – codzienne chodzenie (nawet bez osiągania zalecanych 150 min ruchu tygodniowo) jest w stanie zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Ponadto, szanse na dłuższe życie rosną, jeśli poświęcamy ruchowi więcej czasu. Idealnie byłoby osiągnąć 2,5-5 h aktywności tygodniowo.

Porównując w ten sposób aktywnych seniorów, do tych, którzy prowadzą zupełnie siedzący tryb życia okazuje się, że ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego oraz raka spada nawet o 20%! Warto zatem w miarę możliwości zdrowotnych, zafundować sobie taka życiodajna kurację.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram