Ludzi w starszym wieku- seniorów dotyka znacząco więcej chorób. Dlatego osoby w tej grupie wiekowej powinni szczególnie dbać o swoje zdrowie. By zmniejszyć ryzyko na częste choroby seniorzy powinni nie tylko dbać o odpowiedni ubiór w stosunku do pogody czy wykonywać różne ćwiczenia na rozruszanie mięśni (oczywiście zbytnio się nie przemęczając), spacerować i dbać o dotlenianie swojego organizmu ale przede wszystkim powinni zdrowo się odżywiać.  Jednak zdaję sobie sprawę, że nie każdy senior uważa i dokładnie sprawdza co trafia na jego talerz. Dlatego nam- młodym ludziom powinno szczególnie zależeć na zdrowiu osób starszych i to my powinniśmy dawać im takie „zdrowe wskazówki”, które poprawią styl ich życia.

Szczególnie teraz w czasie pandemii koronawirusa powinniśmy dbać o zdrowie seniorów, ponieważ oni najbardziej są narażeni na poważne powikłania po tej chorobie.

Dobrze dobrana, obfita w witaminy i inne cenne składniki dieta jest podstawą zdrowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka a w szczególności osób w podeszłym wieku.

Seniorzy w swojej diecie stanowczo powinni kontrolować ilość tłuszczu, bowiem on jest przyczyną wysokiego cholesterolu w organizmie i powoduje najwięcej chorób układu pokarmowego jak i serca.

W tym artykule przedstawię kilka cennych i prostych wskazówek jak ograniczyć tłuszcze w posiłkach, jak również zmienić swoje stare nawyki żywieniowe na zdrowsze.  Dzięki tym prostym wskazówkom zdrowe przekąski mogą być codziennością każdego seniora.

Warto zacząć od samego sposobu przygotowywania posiłków. Tradycyjnego kotleta schabowego smażonego na głębokim oleju zamienić na pieczonego w piekarniku lub smażonego na niewielkiej ilości zdrowej oliwy.

Zamienić mięso i posiłki smażone na te gotowane, bądź przygotowywane bez dodawania dużej ilości tłuszczu.

Również często nasze ulubione przekąski w swoim składzie posiadają wiele niezdrowych składników, które bardzo niekorzystnie wpływają na nasz organizm. Słone tłuste krakersy, chipsy seniorzy mogą zamienić na warzywa czy owoce albo przygotowany, swojski  deser z naturalnych składników.

Również przetwory, które tak bardzo kochają przygotowywać starsze osoby mają bardzo dobry wpływ na organizm człowieka. Zawarte w nich witaminy wpływają korzystnie na cerę, hamują procesy starzenia się jak i również powodują  znaczne poprawienie nastroju i naszego humoru. Są idealnym sposobem  na dostarczenie sobie cennych, naturalnych i zdrowych składników. Jak i również są doskonałą alternatywą na dostarczenie sobie witamin z owoców i warzyw w sezonie gdy nie są one nam łatwo dostępne. Przecież nie ma nic lepszego i zdrowszego na świecie niż dżem robiony przez naszych dziadków.

Gazowane, barwione sztucznymi barwnikami z ogromną ilością cukru i substancji chemicznych napoje są bardzo niebezpieczne dla organizmu seniora. Takie napoje warto zamienić na soki, kompoty z owoców lub na tradycyjną lub ziołową herbatę. Również woda z dodatkiem cytryny dostarcza nam wiele witamin a przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn. Dlatego zalecane jest wypicie rano, po przebudzeniu szklanki wody z cytryną w celu właśnie oczyszczenia. Przecież nie od dziś wiadomo że woda „to życie”.

Również w swojej diecie seniorzy powinni dodawać więcej ziół i przypraw z naturalnych składników. O wiele lepsze jak i również dużo zdrowsze są naturalne przyprawy od tych kupowanych gotowych w paczce. Przecież nikt nie powiedział, że zdrowy posiłek musi od razu gorzej smakować. Dobrze przyrządzone, bogate w witaminy i składniki korzystnie wpływające na nasz organizm dania mogą również dobrze smakować jak i estetycznie wyglądać.

Pamiętajmy, że zdrowe posiłki, przyrządzone z naturalnych składników, bez dodatków chemii, dużej zawartości tłuszczu i cukru są fundamentem dobrego samopoczucia seniora. Również wzmacniają organizm człowieka, powodują, że stajemy się bardziej odporni na wszelkie choroby. Dobrze wpływają na cerę i skórę oraz znacznie hamują procesy starzenia się.

Oskar Kwilman

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram