Każdy z nas wie, jak dużym ułatwieniem w życiu a szczególnie w obecnych czasach jest posiadanie prawa jazdy. Jednak samo to że mamy taki dokument to nie wszystko. Oprócz tego trzeba wykazywać się wieloma cechami oraz przestrzegać pewnych zasad, aby nie naruszać bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu. Poniżej znajdziecie 8 porad, dzięki którym podróżowanie stanie się znacznie rozważniejsze:

  1. Niezależnie od wieku dbaj o siebie i swoją kondycję fizyczną. Jeśli jest to dla Ciebie możliwe, trenuj codziennie. Wystarczy 15-20 minut dziennie. Sprawność fizyczna i umysłowa jest najważniejsza, gdyż odpowiada za wszystkie procesy związane z kierowaniem pojazdu.
  2. Staraj się regularnie uczęszczać na badania wzroku. Dzięki temu możesz odpowiednio wcześniej rozwiązać skrywany problem i swoje podróże samochodem uczynić znacznie bezpieczniejsze i komfortowe. Źle dobrane, zbyt mocne lub zbyt słabe, okulary bądź szkła kontaktowe a co gorsze, brak jakiejkolwiek korekcji wzroku, kiedy jest ona naprawdę potrzebna wpływa bardzo źle na pole widzenia i bezpieczeństwa.
  3. Oprócz corocznych badań technicznych, dobrze zrobić „badanie techniczne” kierowcy. Specjalista lub instruktor jazdy udzieli opinii związanej z umiejętnościami kierowcy i w przypadku, a kiedy jest to potrzebne, za dodatkową opłatą, przeprowadzi lekcję i uzupełni ewentualne braki w doświadczeniu.
  4. Upewnij się, że samochód, którym jeździsz jest odpowiedni i spełnia Twoje aktualne potrzeby. Auto powinno być bezpieczne i w 100% przygotowane do jazdy. Sprawny, sprawdzony i dobrze wyposażony pojazd to podstawa bezpiecznego podróżowania.
  5. Nie podejmuj się podróży, które narażają Cię na stres, dyskomfort oraz niebezpieczeństwo. W sytuacji, kiedy do pokonania są setki kilometrów, a Ty nie czujesz się na siłach bądź boisz się tej podróży warto poprosić kogoś kto na pewno da radę, skorzystać z transportu publicznego lub z przejazdów zorganizowanych przez serwisu takie jak BlaBlaCar.
  6. Nie osiągaj nigdy brawury i wyciągaj wnioski ze swoich błędów. Nikt z nas nie jest nieomylny i każdemu może się coś przydarzyć. Zastanów się na swoim stylem jazdy i pamiętaj, że nawet kiedy my jesteśmy dobrymi kierowcami, ktoś może być słabszy. Musimy mieć oczy dookoła głowy.
  7. Posłuchaj rad członków rodziny i przyjaciół. Jeżeli mają jakieś zastrzeżenia co do stylu jazdy lub coś ich zaniepokoi, to mówią to tylko dlatego, że zależy im na Twoim bezpieczeństwie.
  8. Regularna jazda jest bardzo ważna z tego względu, że niepraktykowane umiejętności zanikają oraz może się zdarzyć, że jeżdżąc raz na rok nasza wiedza zaniknie co spowoduje zagrożenie na drodze. Trening czyni mistrza!

Moim zdaniem, wypisane porady są powinni sobie wziąć do serca nie tylko seniorzy, ale również kierowcy na innych etapach życia. Każda osoba prowadząca samochód powinna być świadoma swoich słabości i zagrożeń jakie mogą ją napotkać oraz jakie zagrożenie możemy stanowić my. Odpowiedzialność za kierownicą, spostrzegawczość i umiejętność oceny sytuacji to cechy idealnego kierowcy.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram