Od pierwszego oddechu wpajano Ci, że potrzebujesz aprobaty innych i że opinia innych jest ważniejsza niż Twoja własna opinia. Zbyt dużo naszego cennego czasu i energii poświęcamy na poszukiwaniu aprobaty innych i niestety, przynosimy siebie, swoje pomysły, naszą tożsamość w ofierze innym.

Aby przestać zachowywać się w sposób szukający opinii i aprobaty innych ludzi i rozwijać zaufanie do siebie, zrób test i przeanalizuj „korzyści”, jakie czerpiesz z kontynuacji takiego zachowania.

Gdy spotkasz dezaprobatę lub złapiesz siebie na myśli, że zależy Tobie bardziej na opinii innej osoby niż na Twojej własnej opinii na pewny temat, możesz skupiać się na nowych sposobach myślenia, które wzmocnią Twoje zaufanie do siebie, dodatkowo możesz dodać parę skutecznych strategii do swoich reakcji i działań.

Oto 7 strategii, które pomogą Ci wyeliminować ze swojego życia potrzebę aprobaty innych:

Następnym razem, kiedy się spotkasz z dezaprobatą, zareaguj nowym sposobem odpowiedzi i zacznij od „Ty”. Na przykład, kiedy Twój partner zaczyna być zły, to zamiast zmieniać zdanie lub bronić się, modyfikować swoje zachowanie zgodnie z jego oczekiwaniami, możesz odpowiedzieć inaczej: „To Ty zaczynasz być agresywny i wytracasz się z równowagi i myślisz, że nie powinnam postępować w taki sposób”. Pomoże to Tobie przypomnieć, że to zdanie i dezaprobata należy do niego, a nie do Ciebie.

Przestań łączyć to, co inni myślą, mówią o Tobie, z Twoim zdaniem o sobie i ze swoimi własnymi myślami. Gdy będziesz się spotykać z dezaprobatą, powiedź sobie, że to jest opinia tej osoby. Nie możesz wpływać na zachowania innego człowieka. Jego opinia nic nie ma wspólnego z Tobą. Ta osoba nie zna Ciebie, nie zna Twoich intencji i Twoich planów, tego, kim jesteś. Więc jego opinia o Tobie nie jest prawdziwa. Nie rezygnuj więc ze swojego pomysłu.

Zaakceptuj fakt, że wielu ludzi się z Tobą nie zgodzi i to jest normalne. Każdy ma prawo mieć swoje własne zdanie. Nie pozwól jednak, żeby brak akceptacji blokował realizację Twoich pomysłów. Z drugiej strony, Ty również nie zrozumiesz wszystkich ludzi dookoła Ciebie.

Nie przepraszaj, kiedy nie jest Ci przykro. Bo dopraszanie się przebaczenia jest poszukiwaniem aprobaty. Oddajesz kontrolę nad swoimi uczuciami innym ludziom.

Zaufaj sobie i nie pytaj o radę u osoby, której zdanie respektujesz bardziej niż swoje przy wykonaniu codziennych obowiązków, zadań i działań. Na początku możesz zacząć od prostych zadań. Na przykład, zaufaj sobie przy kupnie nowego ubrania.

Naucz się tolerować niepokój i rozwiązywać problemy samodzielnie. Spróbuj nie biec od razu do szefa z prośbą o radę przy wykonaniu nowego zadania. Zaufaj sobie. Na początku może będziesz robić błędy, ale poprawisz się i stopniowo będziesz brać na siebie więcej odpowiedzialności. Będzie to budować pewność siebie.

Kiedy osiągniesz sukces podczas wykonania samodzielnego zadania, zrobienia czegoś bez aprobaty innych, pochwal siebie za to. Nie minimalizuj. Kiedy poniesiesz porażkę, nie poddawaj się. Próbuj tak długo, aż opanujesz to zadanie. Będziesz się czuć spokojnie w obliczu dezaprobaty i będziesz ufać sobie, a to jest droga do wolności osobistej i realizacji swojego potencjału.

Są to pierwsze kroki do wyeliminowania ze swojego życia potrzeby aprobaty, zależności od opinii innych. Wymagają one wysiłku i ćwiczeń, ale są warte każdego wysiłku, który w to włożysz.

Przeczytaj również:

Poznaj toksyczne korzyści wynikające z poszukiwania aprobaty u innych.

Zrób test i dowiedz się kto steruje Twoim życiem – Ty lub inni? 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Natalia Półtorak

Certyfikowany coach ACC International Coaching Federation (ICF) oraz CoachWise, członek ICF. Ukończyłam studia z bankowości, przedsiębiorczości i zarządzania. Posiadam 13-letnie doświadczenie lidera i managera w międzynarodowych korporacjach i startupie, gdzie tworzyłam działy, efektywnie realizowałam projekty i skutecznie zarządzałam zespołami. Z mojego doświadczenia wynika, że żeby być skutecznym, szczęśliwym liderem, managerem, partnerem, seniorem, trzeba zawsze pamiętać o sobie, swojej energii, efektywności i rozwoju osobistym. Inaczej nie potrafimy się skoncentrować na ważnych aspektach naszego życia, będzie brakować nam energii i zaczniemy się wahać, a w końcu zastygniemy w bezruchu. Z tego względu wybrałam coaching, bo jest to skuteczne narzędzie pomagające w rozwoju osobistym, który przekłada się nie tylko na nasze życie, a i na rodziny, firmy, przyjaciół i ważne strefy życia. Specjalizuję się w realizacji coachingów indywidualnych rozwijających kompetencje osobiste i przywódcze. Wspieram Klientów w osiąganiu pozytywnych zmian w zachowaniu, w lepszym nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi i w stawaniu się takimi osobami, jakimi chcą być, aby znaleźć w życiu sens i szczęście. Z pasją pomagam wydobywać z ludzi to, co najlepsze i zapewniam im narzędzia, dzięki którym mogą osiągnąć swój pełny potencjał lidera, managera i partnera. Uwielbiam podróżować po świecie, poznawać inne kultury, kuchnię, sztukę i „inność” ludzi.
Zmień czcionkę
instagram