Muzyka ma niebywały wpływ na ludzki umysł i ciało. Coraz większą popularność zdobywa ostatnio muzykoterapia. Niestety, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak efektowne jest leczenie muzyką.

Przeczytajcie i przekonajcie się, dlaczego tak jest.

Oto 7 niezwykłych korzyści płynących z muzykoterapii!

1. Muzyka przynosi efekty terapeutyczne

Nie jest niespodzianką, iż muzykoterapia daje terapeutyczne efekty. Wiele szpitali korzysta z tego rodzaju pomocy, zwłaszcza jeśli chodzi o łagodzenie bólu. Co więcej, muzyka z różnych kręgów kulturowych ma inne działanie, ludzie jednak wolą słuchać tej, która jest im kulturowo najbliższa, ta bowiem relaksuje i wycisza ich najbardziej. W medytacji używa się jej, aby szybciej osiągnąć stan wyciszenia oraz spokoju. Warto spędzić trochę czasu każdego dnia słuchając uspokajających utworów, chociażby tych z gatunku muzyki klasycznej, soft rocka, czy odgłosów natury.

2. Wzmaga stymulację neurologiczną

Każdy człowiek odbiera inaczej poszczególne gatunki muzyczne. Gdyby porównać muzykę klasyczną do heavy metalu, można by stwierdzić, iż ta pierwsza wywołuje poczucie komfortu oraz zrelaksowania, metal zaś przyspiesza tempo bicia serca. To zaś prowadzi do wzbudzenia uczucia niepokoju. Słuchając różnych typów muzyki, możemy zupełnie zmienić swój nastrój – przejść od uczucia zdenerwowania do radości. Znajdź takie kawałki, które powodują, że czujesz się świetnie.

3. Muzyka nakręca twój nastrój

Nie jest niespodzianką, iż muzyka ma wpływ na nasze samopoczucie. Każdy wie, iż słuchając utworów muzycznych, czując się źle, może przynieść ulgę. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, iż jest w stanie przynieść pozytywny nastrój, złagodzić objawy depresji czy lęku. Pomaga również poradzić sobie z problemami. Wielu naukowców sprawdziło, iż można szybko podkręcić swój nastrój, słuchając szybkich kawałków. Muzyka może sprawić, iż uśmiechniesz się, będziesz tańczyć. Jest też w stanie wywołać łzy, zwłaszcza, jeśli jesteś wrażliwą osobą.

4. Wpływa na fale mózgowe

Zgodnie z wynikami badań naukowych, muzyka produkuje wibracje, które stymulują fale mózgowe. To, czy staniesz się żywszy, czy bardziej spokojny i zrelaksowany, zależy najczęściej od prędkości utworu.

5. Wspomaga leczenie stanów chorobowych

Jako że ludzie odpowiadają na dźwięki w pewien określony sposób, okazuje się, iż muzyka efektownie wspomaga leczenie różnych stanów chorobowych, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Muzykoterapia jest dobrym wspomagaczem w demencji, autyzmie i sklerozie. Ci, którzy cierpią z powodu depresji, powinni jak najczęściej słuchać swych ulubionych zespołów.

6. Budzi emocje

Terapeuci wiedzą, iż utwory muzyczne mogą pomóc w przedostaniu się do podświadomości pacjentów, aby odnaleźć korzenie ich lęków oraz melancholii. Jest w stanie obudzić ukryte do tej pory emocje.

7. Muzyka jest sposobem na wyrażenie siebie

Ludzie nie mogą żyć bez autoekspresji. Niektórzy lubią słuchać muzyki, inni ją tworzyć, czy odgrywać różne dźwięki i utwory.

Moja znajoma jest mistrzem gry na skrzypcach. Jest również świetna w pisaniu własnych kawałków. Wygląda na to, iż jest zupełnie pochłonięta pasją tworzenia, a gra sprawia jej niewypowiedzianą satysfakcję. Myślę, że muzyka jest najlepszym sposobem, aby wyrazić swoją indywidualność. Twoje własne utwory mogą mieć wpływ nie tylko na ciebie, ale i otoczenie – twierdzi badaczka Nina Sorrell.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram