„Czego ja właściwie szukałem w lodówce?”, „Co miałem kupić w sklepie?”, „Jeszcze raz, jak masz na imię?”. Osoby starsze często zadają sobie tego typu pytania, a winna temu jest pogarszająca się pamięć.

Nie możemy cofnąć naszego zegara biologicznego, ale są rzeczy, które seniorzy mogą zrobić, aby zwiększyć ilość zapamiętywanych informacji…

Oto kilka rzeczy, które mogą okazać się pomocne dla osób starszych:

Lepsze zorganizowanie

Często zapominamy różne rzeczy, ponieważ jesteśmy źle zorganizowani. Na przykład – kluczyki do samochodu zawsze powinny znajdować się TYLKO w torebce, na szafce lub w innym, ale ZAWSZE tym samym miejscu w domu. Podobnie jak wiele innych przedmiotów, takich jak torebka, czapka, okulary, itp… Życie jest o wiele prostsze, gdy masz miejsce na wszystko i wszystko trzymasz na swoim miejscu.

Skoncentruj się

Badania pokazują, że starzenie się zmniejsza zdolność do utrzymywania koncentracji i uwagi. Oznacza to również, że musimy dokładniej pracować nad filtrowaniem wszelkich zakłóceń, takich jak np. otwarcie drzwi lodówki i zapomnienie tego, czego szukamy, ponieważ pomyśleliśmy o czymś innym, zanim otworzyliśmy drzwi. Nowe dla nas rzeczy muszą zostać skonsolidowane, aby utworzyć trwałą pamięć, a to wymaga trochę czasu i świadomej próby, zaraz po tym, jak się ich nauczymy. Pamiętajmy, że seniorzy są szczególnie podatni na rozproszenie uwagi.

Dobrze się odżywiaj

Upewnij się, że jesteś na zrównoważonej diecie, która wspomaga twoją pamięć. Wiele badań wskazuje, że szczególnie pomocne jest jedzenie jagód (zwłaszcza na pusty żołądek). Być może składnik czerwonego wina, resweratrol, również może ci pomóc. Na poprawę pamięci zaleca się także przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 i kwasu foliowego.

Ćwicz ciało

Energiczne ćwiczenia aerobowe (jeśli oczywiście lekarz ci na to pozwoli). mogą poprawić krążenie krwi i przepływ krwi w mózgu. Warto jednak pamiętać, że korzyści dla pamięci, płynące z ćwiczeń, nie zależą tylko i wyłącznie od krążenia krwi.

Ćwicz pamięć

Im więcej wysiłku włożysz w trenowanie pamięci, tym szybciej osiągniesz pozytywne rezultaty. Ucz się nowego języka, pracuj nad zagadkami i krzyżówkami, graj w szachy, pójdź na lekcje muzyki. Możesz też zapamiętywać listę zakupów lub listę „rzeczy do zrobienia”. Ćwicz przy użyciu skojarzeń wizualnych.

Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu

Sen jest niezwykle istotny dla zachowania dobrej pamięci. Wiele badań pokazuje, że podczas snu, mózg przetwarza wydarzenia z dnia, utrwalając je w pamięci. Drzemki także są bardzo skuteczne.

Dbaj o siebie, trenuj mózg i swoją pamięć, a na pewno będzie ona bardziej wydajna!

Jeśli zależy Ci na zaoferowaniu komfortu i bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie, której nie jesteś w stanie samodzielnie zapewnić odpowiedniej opieki, omów z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz wsparcia ze strony profesjonalistów?

ORPEA POLSKA (wcześniej MEDI-system) od ponad 15 lat opiekuje się seniorami

W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o  zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny.

ORPEA POLSKA doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie.

ORPEA POLSKA tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram