Chcesz wydłużyć sobie życie? Zapomnij o wszystkich suplementach diety czy szukaniu Fontanny Młodości. Klucz do długowieczności, może być znacznie bliżej niż nam się wydaje…

Długofalowe badanie rozpoczęte w 1921 roku przez zmarłego Louisa Termana, psychologa za Stanford University, wykazało kilka naprawdę zaskakujących cech u osób, które żyły długo. Terman rekrutował 1528 dziesięciolatków (połowa chłopców i połowa dziewczynek) i zbierał informacje o ich historii rodzinnej, związkach, osobowości, hobby, zwierzakach domowych, sukcesach w pracy, wykształceniu oraz innych czynnikach występujących w ich życiu. Z uczestników badania ponad tuzin wciąż żyje. Profesorowie psychologii Howard Friedman oraz Leslie Martin, przejęli projekt Termana w 1990 roku, a w 2011 roku wydali książkę zatytułowaną „The Longevity Project”.

Według wyników badania, kilka prostych, choć może niezbyt oczywistych zmian w naszym życiu, może pomóc nam skutecznie je wydłużyć.

Oto kilka wskazówek:

Bądź sumienny, odpowiedzialny, wytrwały

Cechy charakteru zmienić jest najtrudniej, ale nie jest to niemożliwe. Najlepiej posiadać te cechy od urodzenia, ale osoby dorosłe, które wypracowały w sobie te cechy, również mogą cieszyć się dłuższym życiem.

Udzielaj się towarzysko i społecznie

Badanie wykazało, że ludzie, którzy częściej spotykali się z przyjaciółmi oraz rodziną, żyli dłużej, a jeśli te interakcje polegały na pomocy innym, to efekt był jeszcze bardziej zauważalny.

Nie bądź zbyt optymistyczny

Zauważyliśmy, że można być zbyt optymistycznym. Pozytywne myślenie może być dobre, jeśli borykamy się z jakąś chorobą, ale dzieci, które były najbardziej wesołe, żyły krócej – powiedział Martin.

Optymistyczne usposobienie może mieć wpływ na to, jak oceniamy ryzyko. Takie osoby mogą myśleć, że nic złego im się nie stanie i mają tym samym tendencję do nałogów i preferują bardziej ryzykowne hobby.

Musisz mieć dobre geny

Choć geny nie są jedynym czynnikiem wpływającym na długowieczność, to ogólnie przyjęte jest, że około 0,3 długości życia przypisać można właśnie im.

Badania wykazały już, że nawet pojedyncza mutacja genu, może prowadzić do wydłużenia życia – powiedziała Danica Chen z University of California w Berkeley.

Jeśli jesteś mężczyzną – ożeń się

Badania wykazały, że mniej niż jedna trzecia rozwiedzionych mężczyzn dożyła 70 lat. Dla kobiet wyniki nie były aż tak złe. Rozwiedzione kobiety, które nie wyszły powtórnie za mąż, żyły prawie tyle samo, co kobiety zamężne.

Jedz mniej… jeśli jesteś szczurem

Diety restrykcyjne pod względem kalorii zawsze były kojarzone z długowiecznością, ale wyniki to potwierdzające pochodzą z badań na szczurach. Nowsze badania przeprowadzone na małpach, nie wykazały związku pomiędzy dietą a długowiecznością.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram