Nie od dzisiaj wiadomo, że zdrowy styl życia jest głównym czynnikiem długowieczności, ale nowe badania pokazują, że posiadanie hobby i pozostawanie aktywnym społecznie, jest równie ważne dla zachowania sprawności umysłowej i fizycznej seniorów.

Jak zapewniają naukowcy, pożywna dieta, ćwiczenia i właściwe wybory zdrowotne, przyczyniają się do zwiększenia poczucia energii wśród seniorów. Nowe badania nad długowiecznością wskazują, że aktywność psychiczna i społeczna, jest tak samo ważna, jak aktywność fizyczna, jeśli chodzi o zdrowe starzenie się. Hobby, zajęcia rekreacyjne i bogata sieć społecznościowa to czynniki, które korelują z unikaniem izolacji, a co za tym idzie, prowadzą do dłuższego życia.

Oto 6 ciekawych pomysłów na hobby dla seniorów!

1. Dbanie o zwierzaka

Liczne badania wykazały, że posiadanie w domu zwierzaka, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza poziom stresu. Zwierzęta pomagają również obniżać poziom cholesterolu, zwalczają depresję i chronią nas przed chorobami serca. Posiadanie kota lub psa jest więc szczególnie ważne dla seniorów.

2. Taniec

Taniec to nie tylko zabawa, ale także świetny sposób na ćwiczenia i spotkania towarzyskie. Taniec może poprawić naszą równowagę, chód i ogólne funkcjonowanie organizmu, jednocześnie pomagając zmniejszyć ryzyko upadków i złamań. Jedno z niedawnych badań wykazało, że taniec towarzyski związany jest z obniżonym ryzykiem demencji.

3. Ogrodnictwo

Ogrodnictwo ma wiele korzyści zdrowotnych i terapeutycznych dla osób starszych. Nie tylko zwiększa poziom aktywności fizycznej i pomaga poprawić mobilność seniorów, ale także zachęca do wykorzystywania umiejętności motorycznych, poprawia wytrzymałość i siłę, a nawet zmniejsza poziom stresu. Ogrodnictwo zapewnia również obcowanie z przyrodą i spędzanie aktywnego czasu na świeżym powietrzu.

4. Uprawianie jogi

Joga może zapewnić wiele psychicznych i fizycznych korzyści osobie starszej. Od minimalizacji nadciśnienia i stresu, do wzmacniania kości i budowania lepszej równowagi. Joga jest naprawdę świetnym hobby dla seniorów. Wiele klubów sportowych i ośrodków opieki dla starszych osób, proponuje seniorom jogę. Jak wykazały liczne badania, medytacja oferuje wiele wspaniałych korzyści zdrowotnych dla osób w każdej grupie wiekowej.

5. Odwiedzanie rodziny i przyjaciół

Odwiedzanie rodziny i przyjaciół, jest bardzo ważne dla seniorów, ponieważ nadrabianie zaległości towarzyskich, pomaga im zwalczać poczucie izolacji, które jest jedną z głównych przyczyn osłabienia psychicznego i fizycznego osób starszych. Izolacja społeczna i samotność wiążą się ze zwiększonym ryzykiem depresji, wysokiego ciśnienia krwi, zaburzeń psychicznych i innych przykrych dolegliwości. Wizyty u rodziny i przyjaciół, nie tylko pomagają wzmocnić więzy rodzinne i społeczne, ale także mają niebagatelne znaczenie dla poczucia szczęścia seniorów. 

6. Spacery

Zwiedzanie jest świetną aktywnością dla seniorów. Chodzenie ma wiele korzyści zdrowotnych dla wszystkich, ale jest szczególnie ważne dla osób starszych, ponieważ aktywność fizyczna pomaga im zachować niezależność. Od spaceru po centrum handlowym, po przechadzanie się uliczką czy po parku – chodzenie to łatwy sposób na to, żeby pomóc seniorom zachować dobrą formę. Spacery z bliskimi i przyjaciółmi, są jeszcze lepszą opcją dla osób starszych. Razem raźniej i weselej!

Wiele ciekawych informacji na temat hobby, można odnaleźć w internecie. Warto czytać online. To naprawdę proste i wygodne!

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram