Kierowanie samochodem może być nie lada wyzwaniem dla osób starszych. Bezpieczeństwo seniora wiąże się bowiem z czymś więcej niż tylko zwykłym zrozumieniem znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego. Wraz z wiekiem seniorzy przechodzą wiele fizycznych i psychicznych zmian, które mogą utrudniać im pewne działania na drodze. 

Oto 5 wskazówek dla starszych kierowców.

1. Pozostań aktywny fizycznie

Utrzymywanie aktywności fizycznej poprawia siłę i elastyczność. Aktywność fizyczna może poprawić bezpieczeństwo kierowcy, ułatwiając mu obracanie kierownicą, patrzenie przez ramię i wykonywanie innych ruchów podczas jazdy i parkowania.

2. Zaplanuj regularne badania wzroku i słuchu

Niektóre zmysły, takie jak słuch i wzrok, z wiekiem się osłabiają. Upośledzenie słuchu może stanowić problem dla starszych kierowców, ograniczając ich możliwość usłyszenia zbliżającego się samochodu lub pociągu. Częste problemy ze wzrokiem związane z wiekiem – takie jak zaćma, jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej – również mogą utrudniać wyraźne widzenie lub jazdę w nocy.

Zapytaj swojego lekarza, jak często powinieneś wykonywać badania wzroku i słuchu. Nawet jeśli uważasz, że twój słuch i wzrok są w porządku, trzymaj się zalecanego przez lekarza planu.

3. Zwróć uwagę na leki, które przyjmujesz

Wiele leków, w tym leki przeciwbólowe, leki nasenne, leki przeciwhistaminowe i zwiotczające mięśnie, może wpływać na bezpieczeństwo jazdy, nawet gdy czujesz się po nich dobrze. Przeczytaj uważnie ulotki leków, aby wiedzieć, czego się spodziewać po każdym z nich. Nie należy prowadzić pojazdów, jeśli pacjent zażywał leki powodujące senność lub zawroty głowy. Jeśli obawiasz się skutków ubocznych lub ich wpływu na bezpieczeństwo kierowcy, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

4. Zrozum swoje ograniczenia

Rozważ swoje fizyczne ograniczenia i dokonaj niezbędnych korekt. Na przykład, jeśli twoje ręce bolą podczas trzymania kierownicy, użyj specjalnego pokrowca, który sprawi, że ​​trzymanie i obracanie kierownicy będzie wygodniejsze.

Możesz również poprosić swojego lekarza o skierowanie do terapeuty zajęciowego, który może zaoferować ci pomocnicze urządzenia, które pomogą ci prowadzić auto lub zasugeruje ci ćwiczenia, które pomogą ci przezwyciężyć swoje ograniczenia.

5. Schowaj telefon i skup się na drodze

Prowadzenie pojazdu w stanie rozproszenia jest częstą przyczyną wypadków. Kiedy wsiadasz do swojego pojazdu, przygotuj się. Zaplanuj trasę z wyprzedzeniem, aby nie trzeba było czytać mapy ani wskazówek podczas jazdy. Jeśli korzystasz z urządzenia GPS, podaj miejsce docelowe przed rozpoczęciem jazdy. Podczas jazdy nie rób niczego, co nie pozwala skupić się na jeździe – nie spoglądaj na swój telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu: nie rozmawiaj przez telefon, ani nie wysyłaj wiadomości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram