23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. UNESCO organizuję je  w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto obchodzone w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto wszystkich miłośników czytania. Autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne. Więc jeśli chcecie uzupełnić swoje biblioteczki dziś jest ku temu okazja.

„Czytanie rozwija rozum młodzieży,

odmładza charakter starca,

uszlachetnia w chwilach pomyślności,

daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”

[Cyceron]

https://youtu.be/Xo3nIQ-eTMg

Jak wynika z wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Bibliotekę Narodową w 2020 roku po raz drugi z rzędu, odnotowano wzrost czytelnictwa w Polsce – wpływ na to na pewno miała trwająca pandemii, która pozwala nam na powrót i docenienie czytania książek.

O 3% wzrósł odsetek osób deklarujących czytanie, w 2020 wynosił 42%. Trzeba zauważyć, że jest to najlepszy wynik od 2014 roku. Niewątpliwie jest to wpływ trwającej przez większą część ubiegłego roku pandemii, która na dłuższy czas zatrzymała ludzi w domach, a także zwiększyła liczbę wolnych godzin poprzez ograniczenie innych codziennych aktywności w tym zmianę sposobu pracy. Do tego polubiliśmy książki i wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez nich.

Najchętniej czytamy literaturę obyczajową, kryminały thrillery oraz fantastykę.
Bez zmian pozostała pierwsza trójka najchętniej czytanych w Polsce autorów: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King.

Zachęcamy do oglądania naszego cyklu “Babcia Hania czyta… zapowiedź nowego cyklu dla dzieci i nie tylko”. Już w niedzielę. Baśnie, bajki i legendy odgrywały i odgrywają bardzo dużą rolę w życiu każdego człowieka w każdym wieku. Wspomagają one rozwój dzieci i zawierają symbole, które w psychice dziecka odgrywają rolę terapeutyczną. Pozwalają na identyfikowanie się z bohaterami i przeżywanie wraz z nimi przygód a dodatkowo pobudzają wyobraźnię.

Albert Einstein powiedział; „Jeśli chcecie, aby wasze dzieci były inteligentne, czytajcie im baśnie. Jeśli chcecie, aby były jeszcze bardziej inteligentne czytajcie im jeszcze więcej baśni.”

Z serią naszych co tygodniowych opowieści babci Hani, można przenieść się w fantastyczny świat przedstawiony w Naszych dawnych bajkach, baśniach i legendach… Zapraszamy 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=tBnJPq3v2RE

Marta i Magdalena Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram