Właśnie zakończono 42. obrady Komitetu Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Zgromadzenie tym razem odbyło się w Manamie w Bahrajnie. Komitet UNESCO wpisał na listę 19 nowych, wyjątkowych miejsc.

Wśród nich znalazła się m.in. Medina Azahara koło Kordoby w Hiszpanii, meksykańska dolina Tehuacan-Cuicatlan, która porośnięta jest kolumnowymi kaktusami oraz teren około 100 km na północ od centralnego pasma gór Sichote Aliń (Rosja).

Na listę wpisano też Park Narodowy Serrania de Chiribiquete w południowej Kolumbii,
leżące w Afryce Południowej góry Mkhonjwa, pasmo wulkaniczne Chaine des Puys we francuskiej Owernii i górę Fanjinshan, najwyższy szczyt pasma Wuling na Wyżynie Junnańsko-Kuejczouskiej w Środkowych Chinach.

Komitet UNESCO rozszerzył także granice już znajdującego się na liście rejonu pomiędzy brzegiem Morza Japońskiego a dolnym biegiem Ussuri i Amuru w Kraju Nadmorskim na Dalekim Wschodzie Rosji. Na listę trafił również włoski kompleks przemysłowy Olivetti z lat 1930-1960 oraz katedra świętych Apostołów Piotra i Pawła w Naumburgu, będąca „wyjątkowym świadectwem” sztuki i architektury średniowiecznej. Na liście UNESCO figuruje też niezwykły krajobraz archeologiczny w irańskim ostanie Fars.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram