Czasami mamy wrażenie, że z wiekiem charakter starszych osób staje się trudniejszy lub wręcz nieznośny. Czy jest to reakcja na faktyczne błędy otoczenia, efekt choroby czy normalna kolej rzeczy?

W rzeczywistości, jest to nie tyle kwestia charakteru, co relacji z osobą starszą. Niestety, zdarzają się momenty gdy sytuacja rodzinna zostaje zaburzona przez ciężką chorobę, śmierć, niepełnosprawność… Takie zmiany są odczuwalne szczególnie dla osób starszych.

Często mamy wrażenie, , że charakter zmienia się z wiekiem, ale w rzeczywistości pewne jego cechy pozostają niezmienne przez całe życie. Gdy mówimy, że charakter się pogarsza, często jest to związane z agresją. Ta ostatnia nigdy nie pojawia się bez przyczyny. To, co powinniśmy wtedy zrobić, to spróbować zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

Możemy mieć kilka hipotez:

  • Pierwsza z nich jest taka, że dana osoba zawsze była np. wymagająca, i apodyktyczna, a z wiekiem te cechy zdają się być bardziej widoczne. Charakter w pewnym sensie się wyostrzył, ale jest wciąż ten sam, podkreślony przez doświadczenia i niedogodności związane z wiekiem.
  • Druga opcja jest taka, że są to początki jakiejś choroby np. Alzheimera lub pokrewnych zaburzeń.
  • Możemy też po prostu obcować z osobą, która bardzo cierpi. Możliwe, że w wyniku cierpienia zmienia się ktoś, kto kiedyś był bardzo delikatny. Ból ten może wynikać z choroby, zależności, poczucia spadku własnej autonomii czy posunięcia się w wieku.
  • Warto też wziąć pod uwagę depresję, zwłaszcza jeśli problemom z charakterem towarzyszą zamknięcie się w sobie, smutek, obojętność, czy spadek aktywności, który nie jest spowodowany ograniczeniami fizycznymi. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja lekarska.

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że taka agresywność nie bierze się znikąd. Zawsze kryje się za nią jakieś cierpienie. Co nie oznacza, że trzeba zgadzać się na wszystko.

Zresztą, podobnie może się dziać też młodszym wieku. Z powodu straty bliskiej osoby czy choroby można stać się trudnym do zniesienia dla innych Jednak warto pamiętać, że w przypadku osoby starszej istnieje świadomość, że nie pozostało jej już zbyt wiele czasu. Z tego powodu przypominają się dawne historie.

Jeśli chodzi o rodziców, starość dość często aktywuje strach przed opuszczeniem przez swoich bliskich. Ten niepokój może powodować częstszy „szantaż emocjonalny” i wzbudzanie winy u dzieci słowami typu „zawsze jestem sam”, „wszystko jest ważniejsze od starej matki”, itd.

W przypadku dzieci, próbują zawczasu uzyskać od rodziców to, czego nigdy nie mieli. Np. matka nigdy nie powiedziała córce, że ją kocha. Aby więc otrzymać to wyznanie, córka poświęca się i robi wszystko, by usłyszeć, to czego pragnie. Częściej zdarzają się odnowienia konfliktów między rodzeństwem. Np. ktoś może mieć poczucie bycia zranionym w przeszłości, będzie starał się teraz otrzymać więcej niż inni. Tak naprawdę często za żądaniami finansowymi stoją często potrzeba uczucia, zrozumienia. Stąd biorą się liczne napięcia, bo tak naprawdę, każdy mógł w przeszłości czuć się zaniedbany czy skrzywdzony, tylko w inny sposób.

If you plan to take the gre or gmat after you submit your application, you may prize self-report these scores to us via email
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram